Žena proměnila starý válečný bunkr na vysněný domov. Za tuto přestavbu by se nestyděli ani profesionálové

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dům z vojenského bunkru si nechala vystavět jeho nová majitelka přímo na Cornwallských útesech. Trvalo to však velmi dlouho – celých pět let.

Bývalý bunkr z druhé světové války, který střežil britské útesy před nacisty, nechala jeho nová majitelka přestavět na jedinečný bungalov. Tato bývalá odposlouchávací stanice v Cornwallu byla vystavěna v roce 1942 a sloužila pro hlídání oblohy a navigaci pilotů. Byl to tajný radar a sledovala se odtud komunikace nepřátelských pilotů, aby byli Britové informováni o německých aktivitách. Po válce byl bunkr celá desetiletí opuštěný a předtím, než ho koupila nová majitelka, v něm tamní farmář skladoval brambory.

Kreativita a úsilí

Elizabeth Strutton přetvořila temné stíny minulosti na krásný, funkční a útulný domov. Když opuštěný bunkr objevila, začala uvažovat o jeho možném potenciálu k přeměně na současné obydlí. A byla to skutečná výzva. Vždyť přestavět bunkr s vojenským vybavením a tlustými pevnými zdmi na obytný dům nebyl snadný úkol. Muselo se začít likvidací okolní vegetace, aby bylo možné na krytu vůbec začít pracovat. Elizabeth naplánovala vnitřní uspořádání, spolurozhodovala i o izolacích a instalačních pracích.

Výsledkem mělo být spojení historie s moderním designem, uvádí web OnlineNytt. S vášní a kreativními nápady se Elizabeth přičinila o výstavbu svého budoucího bydliště. Svou vytrvalostí přispěla ke vzniku něčeho jedinečného. Zvenku se bunkr až tak moc nezměnil, ale interiér prošel nebývalou přeměnou. Přidání moderního nábytku a zabudované osvětlení vytváří interesantní kontrast mezi minulostí a současností.

Rodiče pro své dcery zajistili vlastní bydlení, které je nejprve značně znepokojilo. Nakonec byly nadšené

Roky tvrdé práce, než byl nový domov na světě

Přestavba bunkru na domov trvala pět let. Počáteční investice činila 4,1 milionu korun a rekonstrukční práce stály dalších 2,9 milionu korun. Dnes se ovšem bunkr vyrovná jakémukoliv rodinnému domu. Má tři ložnice, dvě koupelny, satelit, bazén, protipožární sprinkler, který je nutný při nedostatku oken a únikových cest. Obývací pokoj s kuchyní jsou osazeny účelovými trubicemi, které přináší do bytu denní přírodní světlo. Elizabeth to nazvala „sluneční okno“. K domu dále přísluší zahrada, garáž a kůlna.

Celý projekt byl velice náročný a vyžadoval hodně práce, píší na webu DailyMail. Bunkr byl postaven tak, aby odolal i bombě, natož vrtačkám. Přeměna bunkru je však příkladem neutuchající kreativity a potenciálu člověka. Elizabeth Strutton ukázala, jak lze využít historické dědictví a proměnit ho v moderní domov. A zároveň může být inspirací pro každého, kdo má otevřenou mysl a odváží se jít za svými sny. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o Američanovi, který postavil bunkrovou chatu k využití coby penzion.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*