Žloutnutí listů okurek, rajčat a dalších teplomilných rostlin, třeba i dýní a cuket, se někdy začne projevovat už na počátku vegetace. Zjistěte, proč se to děje a co s tím dělat.
Žloutnutí listů u okurek a rajčat může být způsobeno hned několika faktory. Může se jednat o nedostatek živin, o nevhodné pěstební podmínky, nemoci či škůdce. Když žloutnutí listů u teplomilných rostlin zjistíte, je nezbytné ihned pátrat po příčině. Nejprve zjistěte, není-li půda příliš suchá. Kdyby totiž rostliny trpěly suchem, bude žloutnutí a shazování listů prvním příznakem. V tomto případě je náprava snadná.
Zjistěte, proč listy žloutnou
Po několik dní dopřejte rostlinám mírnou, ale pravidelnou zálivku. Třeba i dvakrát denně. Během týdne by se měly rostliny zlepšit. I když o listy okurek jste zřejmě definitivně přišli. U rajčat zřejmě ještě vyraší zálistky, tak je můžete nechat trošku narůst, jestli vám víc listů zežloutlo, uschlo a opadalo.
U okurek je častou příčinou plíseň okurková, která se projevuje světle zelenými a později hnědými skvrnami na listech. Ty pak vedou k jejich usychání, píše web DomekIOgrodek. Zasáhnout musíte ihned, abyste nepřišli o úrodu. Nejlepší je listy, na nichž je již patrná nákaza, bez milosti odstranit. U rajčat může žloutnutí signalizovat problémy s vodním režimem, nedostatkem světla, nevhodným složením půdy nebo hnilobou kořenů.
Velké a zdravé palice česneku vypěstuje i začátečník díky tomuto hnojivu, které používá jen hrstka lidí
V případě houbových a plísňových chorob je nutné napadené části rostlin odstranit a aplikovat preventivní postřik. Teplomilné rostliny jsou na choroby a napadení škůdci poměrně náchylné. Obecně však bývá příčinou žloutnutí listů nedostatek dusíku, informují na webu GardenerBasics. Obvykle k tomu dochází na starších rostlinách s dozrávajícími plody. V takovém případě je potřeba rostlinám dodat vhodné hnojivo s přídavkem dusíku. A výživné hnojivo můžete připravit třeba z droždí, jak jsme napsali na BydlímeÚtulně nedávno.
Choroby okurek a rajčat
První, co tyto rostliny zaskočí, je jejich přesazení. Předpěstované sazenice si dva měsíce pěkně seděly v teple a kvalitním substrátu a najednou zcela změní prostředí. V noci je venku chlad, půda je plná choroboplodných zárodků, slimáci číhají na každou mladou rostlinku. Přesazení je vždycky pro mladé rostlinky stresovým faktorem. A někdy zůstanou natolik oslabené, že snadno podlehnou plísni okurkové či bramborové nebo padlí. Slabé rostliny také nedokáží využít všechny živiny, byť by je i půda nabízela.
První příznaky jakéhokoliv neduhu uvedených rostlin jsou ochablé, vadnoucí a žloutnoucí listy. Někdy rostliny přestanou kvést, a tudíž i plodit. Plísně rajčat a okurek se letos dají očekávat, a to kvůli přílišné vlhkosti – od půlky května, kdy jste rostliny vysazovali, ještě prakticky nepřestalo pršet. K potlačení těchto patogenů byste měli využívat fungicidy, nebo si připravit domácí přípravek proti plísním.
Žloutnutí listů může zabránit domácí fungicid
Svými protiplísňovými, antivirovými a antibakteriálními vlastnostmi je proslulý česnek. Proto si stroužky z jedné palice utřete nebo nadrťte (v nouzi můžete využít i česnek sušený) a rozmíchejte v litru teplé vody. Pro posílení fungicidního účinku přidejte jednu lžíci jedlé sody. Nechte asi dvě hodiny pracovat, pak roztok sceďte a nalijte do rozprašovače. Postřikujte přímo na nemocné listy. Dejte pozor, aby se nechystal déšť, ten by vám tento cenný domácí fungicid z rostlin spláchl.
Napište komentář