Díky tomuto triku rozpozná kvalitní med od toho falešného i naprostý laik. Potřebujete jen vodu a sirku

Fotografie: А. Ю. Зверев / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Že je med zdravý, asi netřeba dlouze připomínat. Víte ale, jak rozpoznat falešný med? V supermarketu je to přitom každý druhý.

Příprava horkého čaje s medem a citrónem patří mezi standardní postupy při nachlazení. Med toho může nabídnout ale mnohem víc, ovšem pokud je v dobré kvalitě. Ujistěte se, že ten, který máte ve spíži, obsahuje jenom to, co má.

Pilnost včel nezná mezí

Za jednou čajovou lžičkou medu jsou dva včelí životy a asi 14 tisíc květů. O jeho kvalitách přitom věděli už naši předkové. Jedli ho už v pravěku, ve starověku se pak med používal jako lék k ošetření popálenin, zánětů, úlevě od bolesti, při zácpě, kašli… Platil a stále platí jako určitý všelék. Obsahuje totiž antioxidanty, je bohatý na živiny, antibakteriální a podporuje imunitu, jak uvádí portál Healthline.

Aby tyto účinky ale vskutku měl, je nutné, aby byl „čistý“. Bohužel do obchodů se dostávají i medy různě upravené nebo kontaminované, jak poznamenává portál SpokojenáVčela. V základu přitom nezáleží na tom, zdali jde o med květový, či medovicový nebo též lesní. I když i ty mají každý trochu jiné hodnoty. Naučte se rozeznávat kvalitní med a využívejte toho, co vám nabízí, na maximum.

Z tohoto důvodu je důležité nechávat na zahradě lžičku s cukrem. Dělá to však jen hrstka lidí

Otestuje med na kvalitu

Podle webu RecettesPlat je kromě obyčejného „šizení“ medu špatné i jeho filtrování. Během tohoto procesu totiž med ztrácí mnohé hodnotné složky, mezi které patří i třeba pyl. K rozeznání falešného medu pak pomohou osvědčené triky.

Med na lžíci
Fotografie: Pixabay
  • Polévkovou lžíci medu rozmíchejte ve vodě – pokud se rozpustí, jde o upravovaný produkt.
  • Pravý med hoří. Na chvíli tedy zkuste u toho svého podržet hořící sirku.
  • Med rozmíchaný v teplé vodě zakápněte octem. Když se vytvoří pěna, jde o kontaminovaný med.
  • Med naředěný kukuřičným škrobem poznáte zase tak, že do sklenice vody kápnete trochu jódu. Poté přidejte trochu medu, a když zmodrá, obsahuje škrob.

A že je med dobrý nejen pro lidi, vám mohou potvrdit výpěstky ze zahrádky, pokud si pro své okurky připravíte medové hnojivo, jak jsme doporučovali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*