Pokud má žloutek tuto barvu, nikdy vejce nejezte. Spousta lidí o tomto riziku nemá tušení

Fotografie: BydlímeÚtulně

Čerstvá vejce jsou zárukou zdravého stravování. Někdy se však mezi nimi objeví i vajíčko zkažené, je tedy vhodné zjistit čerstvost ještě ve skořápce.

Přesto, že na krabičkách s kupovanými vejci bývá nápis „Čerstvá vejce“, ne vždycky je to pravda. A na vás je, abyste to zjistili ještě ve skořápce. Většina z vás se v posledních letech naučila být mnohem obezřetnější než dřív. Pramení to z toho, že Češi se stále častěji stávají odběrateli toho nejhoršího zboží. A přitom není právě nejlevnější.

Jak odhalit staré vejce mezi kupovanými

Chcete-li zjistit, zda je vejce čerstvé, nebo staré, můžete uplatnit několik jednoduchých metod, píše web Slepičář. Jednou z nich je plovací test, kdy se vejce vloží do nádoby s vodou. Čerstvá vejce klesnou na dno, zatímco starší vejce mohou plavat. A ta opravdu stará se ve vodě dokonce postaví vzpřímeně. Další metodou je světelný test. Při něm si baterkou ve tmě posvítíte na širší konec vajíčka a pozorujete velikost vzduchové bubliny.

Podle vzhledu vypadají jako čerstvá
Fotografie: Pixabay

Malá bublina naznačuje čerstvost, zatímco velká může znamenat, že vejce je staré. Vajíčkem můžete také zatřást a poslechnout si ho. Jestliže vejce jakoby zašustí, naznačuje to, že je staré – jeho obsah se oddělil od skořápky. Tyto metody jsou rychlé a efektivní a pomohou vám určit, zda jsou vaše vejce vhodná k použití.

Ani domácí vejce se zkažení nevyhnou

Každý chovatel se může dostat do situace, že zapomene, kdy vejce posbíral a uložil. Kromě toho se někdy stane, že slepice „zanášejí“. A když ta vajíčka posbíráte, tak vlastně vůbec nevíte, jak dlouho v nesprávné snůšce byla. Pak je zapotřebí vyzkoušet jejich čerstvost. Zápach zkažených vajec je ukrutný, a proto by vás to mohlo odradit od vaření či pečení, kdybyste je rozklepli. Pro daný okamžik určitě. Je tedy mnohem lepší, když zjistíte kvalitu ještě ve skořápce.

Díky tomuto triku rozpozná kvalitní med od toho falešného i naprostý laik. Potřebujete jen vodu a sirku

Pokud jsou vejce uložena v dobrých skladovacích podmínkách, nekazí se tak rychle. Dokonce vydrží déle, než bývá označená záruční lhůta. Na BydlímeÚtulně jsme před časem napsali o tom, jak se vyvarovat chyb a vejce správně skladovat. Jisté však je, že dlouhým skladováním se kvalita vajec snižuje. A je-li špatné, začnou se uvnitř vytvářet bakterie a plísně, upozorňuje web SimplyRecipes.

Každé vajíčko, které rozklepnete, nejprve očichejte. Je-li bez jakéhokoliv odéru, je v pořádku. Kdybyste ucítili byť jen náznak nějakého pachu, ve vejci se již začaly vytvářet bakterie, a je tedy závadné. Čichem poznáte čerstvost jak u vajec syrových, tak i vařených. Vajíčko před použitím zkontrolujte i vizuálně. Někdy jsou na skořápce nepatrné, téměř neviditelné prasklinky, které jsou vstupem pro bakterie. Jindy může být na skořápce jemný bílý prášek, což značí přítomnost plísní.

Vlastnosti žloutku a bílku

Barva žloutku musí mít odstíny žluté. Pokud by byl jeho barevný nádech jiný, vejce nepoužívejte – zřejmě jsou v něm plísně. Žloutek by měl mít pevnější konzistenci, rozteklý je jen ve starých nebo zkažených vejcích. Bílek má mít svou typickou čirou barvu a musí být rovněž konzistentní. Rozteklý bílek mají jen stará nebo zkažená vajíčka. Starší vejce ovšem lze ještě konzumovat, neznamená to, že musí být nutně nepoživatelná. Jen počítejte s jejich horší kvalitou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*