V Česku začaly platit podmínky pro výměnu starého kotle. Jejich nedodržením riskuje pokutu až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Zvažujete-li výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový zdroj tepla dle podmínek platných od 1. 9. 2024, vrhněte se rovnou i na rekonstrukci kotelny.

Kotelna je místností v domácnosti, která je často opomíjená, co se pořádku a úklidu týká. Vzhledem k tomu, že prostor by měl plnit spíše technický účel, je logické, že zde nebudete utírat prach, vysávat a vytírat několikrát za týden. Nicméně i taková místnost jako kotelna by měla mít správné vybavení a uspořádání, abyste se nebáli čehokoli dotknout s obavou, že dojde k výbuchu. Jak přeměnit starou kotelnu na novou a jaká jsou pravidla pro výměnu kotlů?

Starý zdroj tepla představuje riziko poruch

Staré kotle na tuhá paliva jsou považovány za nehospodárné zdroje tepla a představují zvýšené riziko poruch. Z toho důvodu podle novely zákona o ochraně ovzduší je možné od 1. 9. 2024 provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5, jak uvádí MZP. Kotle emisní třídy 3 můžete nadále používat, ale i na jejich výměnu můžete žádat o dotaci, která však bude o něco nižší než doposud.

S výměnou zdroje tepla, který již není povolen, rozhodně neotálejte. V opačném případě můžete očekávat pokutu až 50 000 korun, a to dokonce opakovaně. Pokud však máte již zažádáno o výměnu starého kotle za nový, kontrola ze strany úřadu k tomu přihlédne, jak informuje Nová zelná úsporám. A když už se pustíte do výměny kotle, zrekonstruujte si rovnou celou místnost.

Čechům hrozí mastné pokuty ve výši až 50 000 Kč. Drtivá většina lidí udělala při výměně kotle tuto chybu

Jak předělat starou kotelnu na novou

Každá místnost v domácnosti by měla působit útulně, moderně a čistě. I do kotelny byste měli chodit s radostí. Pokud se tedy chcete pustit do rekonstrukce kotelny, v první řadě je potřeba zbavit se všech zbytečných věcí. Vyházejte nepořádek, vymeťte pavučiny, vysajte všechen prach. Pak vás samozřejmě nemine značný výdaj v podobě pořízení nového funkčního kotle splňujícího nové znění zákona o ochraně ovzduší od 1. 9. 2024.

Už samotná koupě nového kotle poskytne místnosti zcela nový kabát. Moderní technologie jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také dobře vypadají a lépe se udržují. Než kotel nainstalujete, vymalujte barvami vhodnými pro technické místnosti a také zvažte výměnu podlahové krytiny, s keramickou dlažbou rozhodně neuděláte chybu, snadno se udržuje.

Jakmile nainstalujete nové zařízení, zbývá už jen poslední věc, finální úpravy, jako je uspořádání prostoru. Regály, skříňky, krabice, háčky, to všechno budete potřebovat na věci, které jste se rozhodli skladovat v kotelně. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, že podle směrnice Evropské unie budou muset být do roku 2050 všechny budovy v ČR bezemisní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*