Sušené houby musíte skladovat tak, aby se k nim v žádném případě nedostala vlhkost. Jinak by se v nich rozbujely spory plísní.
Houby u nás začaly pořádně růst na konci léta a jejich úroda neustává. A tak ti nejvytrvalejší houbaři jich budou mít doma pěknou zásobu. Patříte mezi ně i vy? A víte, že nasbírané houby musíte co nejrychleji zpracovat, dokud je ještě lze považovat za čerstvé? K nejběžnějším zpracovatelským technikám patří podušení a zamrazení. Tak budete mít po celou zimu v mrazáku balíčky na smaženici, polévku i omáčku.
Sterilované a sušené houby
Další dávka hub se většinou zavařuje na kyselo. K tomuto účelu jsou vhodnější menší a tvrdé houby, jinak z nich budete po sterilování mít jen rozvařenou hmotu. Zde je pro vás jeden dobrý tip – houby před tím, než je narovnáte do sklenic a zalijete nálevem, nechte krátce projít varem. Pak je propláchněte studenou vodou. Tedy stejný postup jako při blanšírování zeleniny. A co tím docílíte? Až si otevřete skleničku zavařených houbiček, nebude v nich obvyklý sliz.
Třetím způsobem uchování hub je sušení. Hodí se k němu hlavně houby hřibovité. Tedy ty s pevnými klobouky a rourkami. Sušit můžete na sítech, která si mnozí houbaři sami doma vyrábějí, anebo také v sušičce potravin. Někdo k sušení používá i troubu, ale tam buďte velmi opatrní, abyste houby nespálili. Teplotu nastavte jen na 50 °C a nechte pootevřená dvířka, aby mohla odcházet vlhkost, píše web KobietaGazeta.
Jak při sušení postupovat
Základem je houby dokonale očistit a zkontrolovat, zda nejsou červivé. Až houby zbavíte hrubých nečistot, nemyjte je vodou, ale pouze je oprašte jemným štětečkem. Pak je nakrájejte na plátky o tloušťce zhruba 3 mm. Jen tak se vám rychle, a hlavně rovnoměrně prosuší. Sušené houby by měly být křehké a snadno se lámat. Gumové houby nejsou usušené správně a můžete očekávat brzkou plíseň.
Kopr vám vydrží čerstvý, voňavý a chutný až do konce zimy. Máme pro vás snadnou metodu skladování
Až si tedy budete kvalitou usušených hub stoprocentně jistí, nasypte je do vzduchotěsné nádoby a uložte v chladu a temnu. Vhodnou nádobou by mohla být tmavá sklenice s víkem, které je opatřeno gumou, ta zaručí dokonalé hermetické uzavření. Pokud použijete plastovou dózu, bude vhodnější, když bude mít šroubovací víčko. Optimální doba pro skladování sušených hub jsou dva roky, uvádí web TryGreenRecipes.
A ještě jedna vychytávka: do sklenice se sušenými houbami vhoďte pár zrníček syrové rýže. Ta případnou zbývající vlhkost dokáže pohltit. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak byste měli skladovat ovoce a zeleninu, aby zůstaly co nejdéle čerstvé.
Napište komentář