Špína, která nejde vyprat či už se zaprala? Vyzrajte na nelichotivý vzhled svých utěrek jednou provždy a před praním je nechte odmočit v lázni.
Než se utěrka dostane do bubnu pračky, odslouží si v kuchyni dlouhý turnus. Abyste měli jistotu, že se vám posléze vrátí v plné síle, naložte ji před praním do lázně z octa a jedlé sody. Výsledkem budete překvapeni.
Zástěra je minulostí, utěrka přítomností
Zatímco dříve byla nepostradatelným pomocníkem každé hospodyně zástěra, dnes je to především utěrka. Obvykle obdélníkové plátýnko zastane v kuchyni mnohé – od utírání mokrého nádobí přes překrytí kynoucího chleba po očištění špinavých a mokrých rukou. Fantazii se meze nekladou, dobrou utěrku se zkrátka vyplatí mít vždycky po ruce. Víte ale, jak takovou „dobrou“ utěrku v regálech galanterií poznat?
Základními vlastnostmi kvalitní utěrky jsou jednoznačně pevnost, savost a prodyšnost, jak vyjmenovává portál SeriousEats. Za nejlepší utěrky platí ty ze lnu nebo bavlny, jež právě výše zmíněnými charakteristikami disponují. Jakmile si ale takovou utěrku pořídíte, je potřeba jí následně věnovat tu správnou péči, aby dlouho vydržela přesně taková, jakou jste si ji přinesli z obchodu. Zde je několik tipů, jak na to.
Prádlo vydrží krásné a příjemné celou věčnost. Pomůže i vhodná teplota vody a prací prostředek
Jak na praní utěrek
Praní a dezinfikování utěrek má svá pravidla. Aby utěrka byla hygienická a neposkytovala zázemí bakteriím, roztočům a plísním:
- utěrku pravidelně perte – klidně po třech dnech, nejpozději však po týdnu,
- využívejte programy s vysokou teplotou – nejlépe na 90 °C,
- vydezinfikujte ji před praním v lázni z jedlé sody a octa (pokud vám vadí pach octa, nahraďte jej prostředkem na nádobí), radí web Smakosze – na provonění můžete přidat šťávu z jednoho citrónu,
- vyprané utěrky sušte na slunci, aby se jim vrátila jejich bělost,
- suché utěrky žehlete.
A pokud se vám nepodaří z vašich utěrek vyprat mastné skvrny, zkuste na ně použít škrob, jak jsme radili už dříve na BydlímeÚtulně.
Napište komentář