
Hortenzie patří k těm nejkrásnějším keřům našich zahrad. Jejich květenství vydrží poměrně dlouho, u některých odrůd se navíc v průběhu kvetení mění barvy.
Aby hortenzie zdravě rostly a bohatě kvetly, vyžadují pravidelnou péči. Co tedy hlavně potřebují? Dobrý střih a vydatné hnojení. Pak dodají svými květy vaší zahradě nebývalé kouzlo. Jenže – každou hortenzii si nemůžete ostříhat, jak vás napadne. U různých odrůd musíte dodržovat i předepsaná pravidla.
Odrůdy hortenzií
Nejznámější tři druhy hortenzií jsou h. velkolistá (Hydrangea macrophylla), h. latnatá (Hydrangea paniculata) a h. pilolistá (Hydrangea serrata). Odrůd je však víc než deset, včetně hortenzie popínavé.
- Hortenzie velkolistá – jde o opadavý keř, který dorůstá výšky 1,5 m, ale ve vhodných pěstebních podmínkách může být i vyšší a hodně rozlehlý. Záleží také na tom, jak ho budete stříhat. Květenstvím jsou kulovité či polokulovité chocholíky.
- Hortenzie pilovitá – poměrně odolné rané kultivary, které vyrůstají do výšky od 120 až do 200 cm. Skupenství květů jsou plochá, objevují se počátkem června a často svou barvu v průběhu kvetení mění.
Tyto dva druhy hortenzií kvetou na starém, tedy na dvou a víceletém dřevě, a proto je nestříhejte teď na jaře, jak píší na webu MarthaStewart. Můžete odstřihnout pouze slabé nebo odumírající větvičky. Jinak byste se letošního kvetení nedočkali – květové pupeny se totiž vytvořily už loni koncem léta. Velkolisté a pilovité hortenzie se tedy stříhají hned po odkvětu, dřív než vyraší květové pupeny pro příští sezonu.
- Hortenzie latnatá – ty kvetou na jednoletých výhonech, a proto je u nich situace jiná. Květní pupeny se vytvářejí až na jaře, proto je zapotřebí tyto keře stříhat na podzim, v zimě nebo v předjaří. Pro bohatou úrodu květů všechny výhony zkraťte o třetinu jejich délky.
Dubnové vysévání může být neobvykle pestré. Na výsadbu je připravený i hrášek a cibule
Hnojení hortenzií
Tyto rostliny potřebují velké množství minerálních látek a stopových prvků, například NPK, hořčík, železo, mangan, síru, měď a bór. Proto si pěstitelé těchto krásných keřů kupují hotové hnojivo, které je připravené přímo pro hortenzie. Důležitá je i půda, která by měla být propustná a mírně kyselá, pH 5,5–6. Pokud si kyselostí nejste jistí, můžete do ní přidat trošku kyseliny citronové nebo jablečného octa.
Domácí hnojení je možné provádět třeba kefírem. Ten obsahuje prospěšné bakterie, fosfor, draslík, hořčík, dusík a vápník. Připravte si zálivku z pěti litrů vody a litru kefíru. Důkladně promíchejte, nechte chvíli ustát a pak zalijte. Na webu Deccoria se uvádí, že díky tomuto přihnojování budou hortenzie kvést bohatě a dlouho. Na BydlímeÚtulně jsme nedávno rovněž napsali, jak se máte na jaře postarat o jahodníky.
Zdroje: Deccoria, MarthaStewart
Napište komentář