Za pěstování invazivních rostlin hrozí vysoké pokuty. Je třeba dát si pozor i na bolševník a křídlatku

Fotografie: Jean-Pol GRANDMONT / Creative Commons / Attribution 3.0

Invazivní rostliny, které rostou na vašem pozemku, by vás mohly připravit o pěkné peníze. Rozhodně se proto vyplatí vědět, které to vlastně jsou.

Majitelé zahrad, luk i pastvin nemají často ani ponětí, co jim na jejich pozemcích roste. Některé rostliny jsou totiž označené za nebezpečné plevele, jiné dokonce za invazivní. A tyto rostliny se pěstovat a šířit nesmějí. Za některé druhy rostoucí na pozemku hrozí majiteli tučné pokuty. Ale abychom nehovořili jen obecně, pojďme se u některých z těchto zapovězených rostlin pozastavit.

Seznamy EU a zákony ČR

Evropská unie sestavila seznam, na němž jsou uvedeny invazivní rostliny, které nesmíte pěstovat, prodávat a šířit. Někomu už takové plevele na zahradě rostly od nepaměti, jiné si může zahrádkář vysadit z neznalosti. Mnohé rostliny ze zakázaného seznamu jsou totiž dost hezké.

V České republice platí zákon č. 364/2021 Sb, a v něm je vyjmenováno 36 druhů invazivních rostlin, jak uvádí web EkoList. Je docela možné, že některé z nich se na vašich pozemcích nacházejí a vy o tom vůbec nevíte. Pro příště tedy – až budete chtít vysadit novou rostlinu, raději se přesvědčte, zda právě ona nepatří mezi ty zakázané.

Jarní výsadba česneku není žádná věda. Stačí si připravit vhodnou půdu a hnojivo

Před pokutou vás neznalost neuchrání

Za invazivní rostliny může fyzická osoba zaplatit pokutu až sto tisíc korun; pro osobu právnickou se může částka vyšplhat až na dva miliony. A to není všechno. U jmenovaných invazivních rostlin skutečně hrozí zničení celého místního ekosystému. Růst a rozmnožování je u nich velmi rychlý, půda prokořeněná skrz na skrz.

A původní rostliny, které tam rostly, se zadusí. Zjištění a likvidaci těchto plevelných rostlin má na starosti majitel pozemku. Jestliže se vám ale boj s invazivními rostlinami nedaří vyhrát, obraťte se na obecní úřad nebo rovnou na svaz ochránců přírody, jak se můžete dočíst ve zmíněném zákoně.

Bolševník velkolepý

Zavlečen sem byl z Kavkazu. Rostlina je jedovatá, šťáva z jejích listů poleptá pokožku, vznikají puchýře a následně také jizvy. U malých dětí či domácích mazlíčků může dojít i k otravě, jak vysvětluje Healthline.

Rostliny jsou obrovské, dosahují výšky od dvou až do pěti metrů a jejich kořenový systém se rozleze všude. Zbavit se bolševníku není snadné. Při jeho likvidaci je nezbytný ochranný oděv, musí se odstranit i s kořeny a vše je nutné spálit. Mnohdy je nutné přizvat k vyhubení těchto rostlin specializovanou firmu.

Květy bolševníku velkolepého
Fotografie: Pixabay

Křídlatka česká

Její kořeny jsou tak silné a úporné, že dokáže poškodit i silnice nebo stavby. Zkrátka dokáže prorůst všude.

Netýkavka žláznatá

Určitě ji znáte. Při dotyku se její explozivní semenné lusky prudce rozevřou a semena dokáží vystřelit do vzdálenosti až sedm metrů. A pak se šíří zcela nekontrolovatelně.

Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, že majitel pozemku se o něj musí starat řádně a v souladu se zákonem, do toho patří také povinnost sekat trávu.

Zdroje: Ekolist, ZákonyProLidi, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*