Se mšicemi se dá zatočit i bez agresivní chemie. Platí na ně i postřik s mýdlem v hlavní roli

Fotografie: Freepik

Mšice jsou nepříjemným škůdcem, pro zahradu mohou být opravdovým postrachem. Během krátké doby jsou schopny napáchat rozsáhlou škodu.

Kdo je připraven, není zaskočen. Myslete na to dřív, než se mšice na vaší zahradě rozšíří. Máme pro vás dobrou zprávu: lze to i bez použití chemie a zvládne to každý. Domácí výrobu jsme vyzkoušeli za vás: jednoduchý postřik z mýdla, případně vylepšený o další přírodní složky, které šíření škůdce zastaví.

Na mšice s mýdlem a vodou

Už naše (pra)babičky věděly, jak na mšice vyzrát: postřikem z obyčejného mýdla. Stačí na jemném struhadle nastrouhat 100 g mýdla na praní. Hoblinky zalijte 1 litrem horké vody a nechte rozpustit. Po důkladném promíchání vznikne roztok, který nalijete do rozprašovače a použijete hned při prvním výskytu mšic. Včasný zásah je klíčový – čím dříve začnete, tím větší šanci na ochranu svým rostlinám dáte, radí GardenersWorld.

Sílu postřiku lze znásobit přidáním 150 g rostlinného oleje. Ten vytvoří na těle mšic jemný film, který jim znemožní dýchání. Před použitím láhev důkladně protřepejte a vzniklou emulzi nanášejte na napadené části rostlin. Tento zásah je účinný, stále však šetrný. Osvědčil se i česnek – dva rozmačkané stroužky nechte několik hodin louhovat ve vodě. Tímto macerátem postříkejte stonky. Česnek navíc odpuzuje i mravence, máte tedy díky němu takové „2v1“.

Ponravy na zahradě mohou způsobit spoustu škody. Je třeba na ně vyzrát i díky bramboře a mátě

Pomohou také zázračné kopřivy

Ano, i tento zelený poklad účinkuje. Použijte zhruba 15 g sušených kopřiv, zalijte je 1 litrem studené vody a nechte tři dny louhovat. Přeceďte a smíchejte se čtyřmi litry vody. Výsledný roztok aplikujte na stonky i listy, radí PlanturaMagazine. Podobně působí i rajčatové listy – 100 g listů namočte přes noc do vody, uvolní se tak alkaloidy, které mšice zahubí.

mšice
Fotografie: Pixabay

Přírodní metody ochrany byly donedávna podceňovány, v současnosti však zažívají comeback. Právem – v mnoha případech totiž fungují lépe než komerční přípravky, které neprospívají zdraví ani peněžence. S menší populací mšic si někdy poradí i přirození predátoři, těmi jsou hlavně slunéčka sedmitečná, ale třeba i ptáci. Na BydlímeÚtulně jsme také radili, jak se zbavit slimáků na zahradě.

Zdroj: GardenersWorld, PlanturaMagazine

 

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*