
Nošení maskáčů, jak se zdá, by mohlo být důvodem k poměrně vysokým pokutám. Ale netřeba se děsit, že vás někdo bude postihovat za toto oblečení na rybách.
Maskáče u nás nosí snad polovina národa. Na turistiku i výlety, oblékají je rybáři, houbaři, zahrádkáři i trampové. A je to pro ně praktické oblečení do přírody, protože něco vydrží, neboť je ušité z pevné látky. A za druhé na nich není vidět žádné ušmourání, ke kterému při uvedených aktivitách bezpochyby dochází. Avšak nyní poslanci schválili novelu zákona o Vojenské policii, která v lidech vyvolala dojem, že za oblékání maskáčů a jejich nošení na veřejnosti může hrozit pěkně mastná pokuta.
O co vlastně jde, a proč
Jedná se totiž o to, že byla zpřísněna pravidla, která se týkají nošení vojenského oblečení civilním obyvatelstvem, respektive dochází ke změně zákona o Vojenské policii, jenž zahrnuje i nošení vojenských uniforem. Jde o to, že civilista nesmí nosit části vojenského stejnokroje, kvůli nimž by si ho někdo mohl splést s opravdovým vojákem. I doposud hrozila pokuta, ovšem ve výši tří tisíc korun. Zda byla důsledně inkasována, lze jen těžko říci.
Jenomže nově může tento finanční postih činit podle webu Novinky až 50 tisíc korun. A to je tedy pálka. A tak se všichni příznivci outdoorových aktivit vyděsili. Podle armády i zákonodárců nejde jen o samotné oblečení, ale také o ochranu vojenské cti a autority. Podle našich zákonů totiž vojenská uniforma symbolizuje službu vlasti a s ní spojený respekt, a hlavně identitu ozbrojených sil. A když tento oděv někdo nosí, aniž by k tomu měl právo, může to údajně mást veřejnost a poškozovat důvěru v naši armádu.
Za sázení živých plotů blízko hranice sousedova pozemku může hrozit vysoká pokuta
Jak to vidí Ministerstvo obrany
Zákon si však došlápne hlavně na ty osoby, které se v maskáčích za vojáky vydávají. Mnohdy totiž oblečení vyloženě zneužívají, třeba v rámci protestů a demonstrací. A s takovými lidmi bývají opravdové problémy. K situaci se vyjádřilo také Ministerstvo obrany na svých stránkách: „Lidé se nemusí obávat automatického postihu. Bezúhonné osoby z řad hráčů airsoftu, houbařů, trampů, outdoor nadšenců a dalších neplánuje Vojenská policie kriminalizovat. Z obecného principu je na správním uvážení příslušných orgánů zhodnotit, zda v daném případě neoprávněné používání stejnokroje zasluhuje postih podle zákona či nikoliv.“
Běžní nositelé v kalhotách z armyshopu nebo v bundě, která má maskáčový vzor, ale není oficiální výstrojí armády, by tedy nový zákon pocítit neměli. Snažit se ale vypadat jako voják na veřejném prostranství například při demonstraci už by mohlo vést ke značným problémům. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o tom, jak můžete ještě opravit staré pletené oblečení.
Zdroje: ZákonyProLidi, Novinky, MOČR
Napište komentář