Povinná výměna kotlů: Po 1. září roku 2024 hrozí pokuta až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Nevyhovující kotle, které svými parametry neodpovídají nařízení vlády, je potřeba vyměnit do září 2024. Majitelům by jinak mohlo být pěkně horko.

Nahrazení nefungujícího spotřebiče je samozřejmost. Ale co náhrada dosud funkčního? Zdráhání, které s sebou nese nařízení, jež nutí domácnosti vyměnit zastaralý, i když stále fungující kotel, přitom může vést až k vysoké pokutě.

Povinnost k ochraně ovzduší

Portál JakSprávněTopit upozorňuje, že podle přílohy č. 11 přidané k zákonu o ochraně ovzduší se zakazuje užívání některých kotlů na pevná paliva, konkrétně tedy těch, které spadají do nižší než 3. emisní třídy. Dělení podle tříd je dáno normou ČSN EN 303–5, přičemž třída toho daného kotle by se měla dát vyčíst z jeho štítku. Domácnost s kotlem, který emisní třídou nevyhovuje novým požadavkům, pak čeká výměna. A to do 1. září roku 2024.

Nařízením, které se může na první pohled jevit jako velmi přísné, se česká vláda podle portálu DůmAZahrada snaží chránit životní prostředí. Ale nejde tu jen o čistší vzduch. Emise plynů, které produkuje především lidská činnost, totiž způsobují i ohřívání naší planety. Jakékoliv snížení koncentrace těchto plynů pak podle ClimateAction významně vede ke zpomalení změn v klimatu.

Stát rozdává peníze na nové střechy. Na dotaci je možné dostat až 100 000 Kč

Má to i svá pozitiva

Zpět ale do české kotliny. Aby výměna nevyhovujícího kotle byla zajištěna včas, je rovněž potřeba začít včas jednat. Kvalifikovaných pracovníků není neomezené množství, stejně jako společností, které výměny kotlů zajišťují. Ponechat vše na poslední chvíli by se tedy nemuselo vyplatit. A to hned nadvakrát – pokud totiž domácnost bude topit i po 1. září letošního roku v nevyhovujícím kotli, může jí být stanovena pokuta až 50 000 korun.

Kouř z komína
Fotografie: Pixabay

Přitom namísto zbytečné pokuty lze ze situace získat. Nový kotel bude úspornější, i rozvod tepla jistě zvládne lépe než jeho předchůdce. Na nový zdroj vytápění se pak také poskytují tzv. kotlíkové dotace z projektu Nová zelená úsporám. Příspěvek se pohybuje podle spotřebiče mezi 40 až 150 tisíci korunami. Ostatně na BydlímeÚtulně jsme se programu kotlíkových dotací už podrobněji věnovali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*