Spalování nevhodného dřeva může způsobit řadu komplikací. Hrozí i ucpaný komín a nadmíra kouře

Fotografie: Freepik

Špatně zvolený druh palivového dřeva vás může pěkně potrápit. A nejen z hlediska úklidu a čistoty, ale třeba i rizika požáru.

I když se to na první pohled nemusí zdát podstatné, není dřevo jako dřevo. Především pokud se jej chystáte hodit do kamen, a ne třeba do venkovního táboráku, si dobře promyslete, jaká polínka si na to připravíte.

Na druhu palivového dřeva záleží

V krbu si vesele plápolá oheň, za okny je sychravo a místnost se příjemně vyhřívá. Romantická idylka jak vyšitá. Vystřízlivění na sebe ale nenechá dlouho čekat – čištění zanešeného komína a drhnutí začouzeného prostoru kolem krbu nebo kamen není totiž nic příjemného. Mour po ohněm strávených polínkách umí být totiž pěkně umíněný. Vyzrát na něj lze ale třeba i trikem s bílým octem, který jsme vám představili na BydlímeÚtulně již dříve. Ne každé dřevo ale umí vyhloubit v tváři tolik vrásek.

Podle portálu FaceDobra za špatné dřevo obecně platí měkké druhy, jako je borovice, smrk nebo modřín. Jejich vlastnosti, mezi nimiž je i vysoký obsah pryskyřice, totiž vedou k silnému kouření a uvolňování sazí. Při jejich častém spalování se tak můžete vystavovat riziku požáru. Podobně obezřetní buďte i v případě vrby, topolu nebo osiky. Ani jejich charakteristiky nejsou úplně dobré.

Vliv vlhkosti dřeva na jeho hmotnost: Největší výhřevnost má dřevo s vysokou hustotou

Jaké dřevo vám nejlépe poslouží

Nejlepšími vlastnostmi disponují tvrdé druhy stromů, jako je dub, buk, bříza, habr nebo olše. Ty při pálení vydávají velké množství tepla při minimu kouře a spalují se rovnoměrně a dlouho. To všechno vám ale může být k ničemu, pokud dřevo nebude na spálení připravené. Poznáte to především podle toho, kolik obsahuje vody.

krbová kamna
Fotografie: Freepik

Uleželé, proschlé dřevo, které už se hodí na spálení, obsahuje méně než 20 % vody. Této hodnoty přitom obvykle dosáhne po asi dvou letech uskladnění, jak podotýká portál TheSpruce. Velmi ale závisí nejen na druhu dřeva, ale rovněž podmínkách uskladnění. I vy si jej pak doma naskládejte alespoň několik centimetrů od země do místa, kde vám na něj nebude pršet.

Zdroje: FaceDobra, TheSpruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*