
Čištění pračky od usazenin, na nichž se tvoří bakterie a plísně, je nezbytný krok k tomu, aby vám vyprané oblečení nezapáchalo.
Už se vám stalo, že jste otevřeli pračku s vypraným textilem a zápach, který se ze spotřebiče i z „čistého“ prádla linul, vás málem omráčil? Inu, stát se to může. A víte, v čem to vězí? Pračku je totiž zapotřebí čas od času vyčistit. A nebudete k tomu potřebovat žádné drahé přípravky, jak často vídáte v různých reklamách.
Zabraňte usazeninám s bakteriemi
Při praní prádla se odlučují nepatrné částečky textilií, které se spojí s mastnotou z oblečení, zbytky pracího přípravku, aviváže aj. Tak vzniknou usazeniny, které jsou ovšem skvělou základnou pro vytváření a množení bakterií. A to všechno dohromady začne v pračce zapáchat. Usazeniny se nejvíce nacházejí za gumou na dvířkách, ve filtru i v zásobnících na prací prostředek či aviváž. Proto je nutné, abyste pračku jednou až dvakrát za měsíc pořádně pročistili, radí GoodHousekeeping.
Ocet a soda – největší pomocníci v domácnosti
Ocet a sodu lze použít jako první pomoc při odstraňování nečistot a zápachu v domácnosti. A to ať jde o zmíněnou pračku, odpady, toaletu, troubu, nebo koberce. Oba prostředky mají čisticí a dezinfekční vlastnosti. Dokáží odstranit nejen pach, ale i plísně. A navíc je máte vždycky po ruce, protože je každý používá v kuchyni. Octem také postupně odstraníte vodní kámen, na jehož drsném povrchu se bakterie také s oblibou usazují.
Měkké a nadýchané ručníky díky šikovnému praní: Poslouží i jedlá soda a ocet
Čištění pračky jedlou sodou je jednoduché. Nasypte celé balení do zásobníku na prací prostředek a poté spusťte prací program na 90 °C, radí KobietaInteria. Po dokončení praní otevřete dvířka, aby vnitřek mohl vyschnout. Mimochodem, dvířka pračky nechávejte mírně pootevřená trvale. Zabrání se tak vlhkosti uvnitř spotřebiče a tvorbě bakterií i plísní. Pokud se rozhodnete pro ocet, postupujte stejným způsobem. Nalijte do zásobníku asi půl litru octa a teplotu nastavte nejméně na 60 °C. Vyšší teplota je ovšem účinnější.
Těsnící guma a filtr
Namočte si houbičku nebo hadřík do octa a prostor za těsnící gumou pečlivě vytřete. Stejné to je se zásuvkami na prášek a aviváž. U běžných typů automatických praček je musíte vyčistit ručně. Filtr otevřete a vyčistěte rovněž; můžete použít Jar a pak filtr propláchnout pod horkou vodou. Nezapomeňte na hadr na podlahu nebo mělkou nádobu – při demontáži filtru může na zem vytéct trochu vody.
Na BydlímeÚtulně jsme rovněž psali o tom, jak mazaně můžete vyčistit a uvolnit odtok ve dřezu nebo v umývadle. A to i v případě, že nemáte gumový zvon.
Zdroje: KobietaInteria, GoodHousekeeping
Napište komentář