Aspirinem proti špinavému prádlu. Vybělí i dlouho zatvrzelé skvrny

Fotografie: Depositphotos

Častým nošením a opakovaným praním ztrácí prádlo svou bělost. Naštěstí existuje jednoduchá, levná a účinná metoda, díky níž bude oblečení zase jako nové.

Zachovat prádlu bělost je umění. Má to hned dva důvody – může být hodně znečištěné, nebo zašlé kvůli častému používání. Pokud chcete, aby bylo vaše oblíbené oblečení zase jako nové a mohli jste ho ještě dlouho nosit, vyzkoušejte fígl s obyčejným aspirinem. Tento všestranný pomocník je nedílnou součástí lékárničky každé domácnosti.

Dejte sbohem skvrnám i zašlosti

Za pomoci aspirinu, který je dostupný ve všech lékárnách, obnovíte bělost ložnímu prádlu i oblečení. To vše díky vysokému obsahu kyseliny salicylové, protože při praní usnadní odstraňování skvrn. Aspirin se pyšní bělicím účinkem a tkaniny zbavuje nečistot, skvrn a stop potu. Nejlepší na tom je, že aspirin neobsahuje bělidlo, tudíž nepoškozuje vlákna látky.

Jak při metodě postupovat

Před úkonem si připravte 5 až 10 šumivých tablet aspirinu a 5 litrů horké vody. Následně přísady v umyvadle smíchejte a s prádlem ho nechte působit aspoň 8 hodin, nejlépe však přes noc. Poté vložte oděvy se 3 dalšími tabletami aspirinu do bubnu pračky a oblečení na normální cyklus vyperte. Po vyprání ho vytáhněte, pověste a usušte na sluníčku.

Aspirin si poradí i s krevními stopami

Už jste se dozvěděli, že je aspirin účinným odstraňovačem skvrn, dokonce si poradí i s fleky od krve. Pokud se s tímto problémem trápíte, namočte místo zanesené krví do teplé vody. Do vody rozdrťte 2 aspiriny a látku tímto roztokem navlhčete. Nechte ho působit alespoň 3 hodiny, pak skvrny vlhkým hadříkem či houbou za pomoci krouživých pohybů otřete a vložte prádlo do pračky. Po vyprání je sušte nejlépe na čerstvém vzduchu.

Fotografie: Pxhere

Správná péče o prádlo je základ úspěchu

Většina lidí si myslí, že na péči o oblečení není žádná věda a na vše stačí pračka. To je však omyl. Při praní se držte následujících zásad a vyhnete se zbytečným komplikacím.

  • Než hodíte prádlo do pračky, zkontrolujte kapsy, vyhnete se tak přetížení i poškození spotřebiče.
  • Vždy perte v ekologickém pracím prostředku a nové oděvy perte klidně v ruce, zabráníte tak odírání.
  • Nejlepší je sušit prádlo na čerstvém vzduchu, ale dávejte si pozor na sušení pestrobarevného a černého oblečení na přímém slunci.
  • Sledujte štítky výrobce na oděvech, protože se dozvíte ideální teplotu praní i to, jak se mají dané kousky žehlit.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]