Atraktivní a chutná bylinka – Ozdobte svou zahrádku i talíř o několik druhů bazalky

Bazalka je bylinka, která vám přinese zdravotní a chuťový užitek i potěšení, tak jako málokterá bylinka. Roste poměrně bujně a nabízí bohatou sklizeň. Pestrost různých odrůd činí z bazalky atraktivní rostlinku, ať už ji pěstujete v truhlíku na balkoně či zahrádce.

Vybrat si můžete bazalku se svěže zelenými lístky a typicky bazalkovou vůní, ale i kompaktní keříky drobných lístků – bazalka trpasličí. Anebo raději zkusíte pěstovat bazalku skořicovou, anýzovou či citrónovou? Na trhu se každoročně objevují nové a nové odrůdy, které mají nejen zdobné lístky, příjemnou vůni, ale krásně kvetou. Mimo jiné ji uplatníte i v kuchyni.

Bazalka podporuje chuť k jídlu, zlepšuje činnost žaludku, pomáhá při zácpě a nadýmání. Bazalkou lze také léčit opruzená místa, dá se kloktat při zánětech hrdla a dásní. Posiluje imunitu, zlepšuje činnost metabolismu, chrání srdce a cévy. Popíjení bazalkového čaje před a během menstruace pomáhá ženám zmírnit PMS.

Druhy bazalek

  • Bazalka pravá – patrně bazalka, kterou zná úplně každý. Je nejčastěji používanou bylinkou
  • Bazalka vytrvalá – pochází z východní Indie. Je velmi aromatická. Používá se jak při vaření, tak do čajů
  • Bazalka posvátná – v Indii platí za velmi léčivou bylinku. Posiluje imunitu a zvyšuje celkovou psychickou odolnost. Při léčení má všestranné využití. Setkat se s ní můžete i pod názvem tulsi nebo tulsaí. V hindštině to znamená – nejlepší rostlina
  • Bazalka americká – má namodrané nebo bílé květy. Používá se v medicíně
  • Ocimum kilimandscharicum – mladé lístky mají fialovou barvu. Ze všech bazalek patří k nejodolnějším na chlad
  • Ocimum tenuiflorum – setkat se s ní můžete v podobě polokeře, který dorůstá výšky 30 až 60 cm. Kvete fialovými kvítky

Bazalka tulsi

Obrázek: pixabay.com