Zelenina, kterou si vypěstujete sami, má odlišnou chuť než ta, kterou koupíte v obchodě. Na její pěstování není potřeba velkého prostoru, stačí Vám i balkon v panelovém bytě. Zjistěte, jak si zeleninovou zahrádku připravit, pokud máte nedostatek prostoru.
Je zapotřebí maximalizovat prostor
Zahrádka nám obvykle slouží k pěstování sezónní zeleniny, bylinek nebo ovocných stromů. K jejímu vybudování není vždy zapotřebí velkého prostoru, dokážeme si poradit s prostorem, který nám poskytuje balkon panelového bytu. Pokud ještě k tomu máme to štěstí, že náš balkon je orientovaný na sever, budeme naší úrodou mile překvapeni.
Pokud jsme začátečníci, ideální je pěstování bylinek. Nejvhodnější bylinkou pro naprosté začátečníky, je máta. Pěstujeme ji vždy v samostatném květináči, protože se velmi rychle šíří a mohla by ostatní rostliny zahubit. Na předpěstování sazenic nám dobře poslouží malý skleník. Je také doporučeno zvážit vybudování větrné bariéry, ochrání nás nejen před nepříznivým počasím, ale i před škůdci, kteří napadají i balkonovou úrodu.
Na co si dát pozor a jak začít
Pokud máme velké pěstitelské ambice, je zapotřebí brát ohled na to, že balkony v panelovém bytě mají hmotnostní limity. Jestliže máme v plánu větší zeleninový záhon s velkým množstvím zeminy, je zapotřebí poradit se se svým pronajímatelem nebo specializovanou firmou. Při vytváření zeleninové zahrádky na balkoně využijeme kombinaci květináčů, pěstovacích tašek a vyvýšených úložných prostorů.
Pozor si také musíme dávat při zavlažování květin. Není dobré používat velké množství vody, místo obvyklé hadice na zalévání je lepší využít zahradní tlakový postřikovač. Jedná se o ruční čerpadlo, které zakoupíme v každém železářství. Je to skvělý pomocník pro řízené zavlažování malého počtu rostlin. Pod každý z květináčů se doporučuje také umístit odkapávací misku pro odtok vody.
Zdroj: GardeningKnowHow