Bambus jako materiál pro podlahovou krytinu je neobvyklým, ale zajímavým řešením

Ať už hodláte jen vylepšit vzhled jedné místnosti nebo celého domu, věřte, že bambusové podlahy kombinují odolnost podlah z tvrdého dřeva a snadnou údržbu laminátu. Stejně jako všechny typy podlah i ty bambusové, sebou přinášejí řadu výhod a nevýhod. Přestože jsou náchylnější k poškrábání, lze je snadno udržovat a obnovit.

A zatímco některé bambusové podlahy jsou konstruovány s VOC, které mohou snižovat kvalitu ovzduší, najdete na trhu také podlahy bez použití chemických látek. Bambusová podlaha je odolnější vůči vodě než některé typy podlah z tvrdého dřeva, což z ní činí atraktivní volbu pro některé oblasti v domácnosti, ale neznamená to, že jí voda vůbec nevadí. To platí zejména v případě, je-li bambusová podlaha položena správně a s vhodným podkladem. Pokládka této podlahy je možná dvojím způsobem: celoplošným přilepením nebo plovoucím způsobem.

Proč zrovna tento typ podlahy?

Bambus je hustotou a tvrdostí podobný těm nejtvrdším podlahám, hodí se tedy i do náročných podmínek. Disponuje vysokou stabilitou a přirozenou krásou. Protože jde o přírodní produkt, jsou antialergické a antistatické. K dispozici je i pestrá škála barev, stylů a možnosti pokládky, od kterého se odvíjí výsledný vzhled.

Jak bambusovou podlahu udržovat?

Ačkoliv se tento typ podlah pyšní vysokou tvrdostí a odolností je vhodné v zatěžovaných zónách ošetřit podlahu zátěžovým lakem. To, že je odolná neznamená, že není náchylná na poškrábání drobným pískem, kamínky či drápky domácích mazlíčků.

V rámci pravidelného úklidu stačí luxovat, zametat a vytírat vlhkým a dobře vyždímaným mopem či hadrem. Používat můžete běžné neagresivní mycí prostředky. Vylijete-li na podlahu větší množství vody, ihned podlahu dosucha vytřete.

  • Výhody – jedná se o tvrdý materiál, který se snadno udržuje a poměrně dobře jdou z ní odstranit i některé skvrny. Odolává vodě (ale ne velkému množství) i slunečnímu záření. Je to přírodní výrobek, který šetří životní prostředí díky možné obnovitelnosti. Oceníte i exotický vzhled, který tato podlaha nabízí. Je to ekologický materiál, trendy, odolný, snadno se udržuje.

  • Nevýhody – ačkoliv jde o vodě odolné podlahy, velký přísun vody nezvládají dobře. Pokud rozlijete velké množství vody a podlahu hned nevysušíte, může v těchto místech nabobtnat. Hodně vysoká vlhkost také není pro tento druh podlahové krytiny zrovna to pravé ořechové. Bambusová podlahová krytina je také náchylná k napadení škůdci. Vždy ji kupte dostatek (lépe o něco více, než méně), dokupovaná podlaha z jiné série se může barevně lišit. Bambusové podlahové desky se liší kus od kusu a v současné době neexistuje žádný standardizovaný systém třídění.

Na závěr

Bambusové podlahy jsou obvykle cenově dostupné, i když ceny se liší v závislosti na přesném vzhledu a typu bambusu, kterému dáváte přednost. Před pořízením této podlahy důkladně prozkoumejte recenze, způsob výroby i pokládky a základní informace o použitých materiálech.

Obrázky: vacuumsguide