Jak změnit vzhled okoukané dřevěné podlahy? Moření, čpavkování a bělení

Dřevěná podlaha je patrně tou nejoblíbenější a rozhodně nechybí v domácnostech milovníků útulného bydlení. Nejluxusnější záležitostí jsou podlahy z tmavých prken. Ve snaze ušetřit však mnoho lidí volí levnější (světlejší) varianty, které se mohou časem okoukat. Existuje však hned několik řešení, jak z tmavé dřevěné podlahy udělat světlou a opačně.

Nejsnadnější způsob, jak přeměnit barvu dřeva je použití tónovaného laku či barvu na dřevo. Výslednou barvu i sytost lze korigovat množstvím nátěrů. Mimo to však existují ještě i další způsoby, jak vzhled podlahy změnit.

Moření…

Rozhodnete-li se pro moření, pamatujte, že jde o nevratnou změnu, neboť moření proniká do struktury dřeva. Nejde pouze o povrchovou úpravu. Takové dřevo musí být nejdřív vyhlazené a perfektně vyčištěné, aby po moření nezůstaly někde fleky. Moření probíhá vždy po směru vláken dřeva. Nejlépe se mořidlo nanáší válečkem, houbičkou anebo plochým štětcem. Postup lze několikrát opakovat. Pokud máte tedy doma nebo na chalupě starší a okoukanou dřevěnou podlahu, můžete zkusit změnu pomocí moření.

Čpavkování…

Čpavkování je metoda, kterou dřevo ztmavíte. Naši předkové takto chránili dřevěné podlahy před plísněmi a červotoči. Dnes se čpavkování provádí ve speciálních komorách a jinými postupy, než tomu bylo v minulosti. Toužíte-li původní světlou podlahu ztmavit opravdu hodně, může se dřevo čpavkovat i celý týden.

Bělení…

Mimo ztmavování je možné dřevo i zesvětlit. Nejčastěji se používá roztok peroxid vodíku a hydrogenuhličitanu amonného v doporučeném poměru a roztok se následně nanáší houbičkou. Během tohoto procesu je nutné používat nejen ochranné rukavice, ale i masku. Roztok vyplaví ze dřeva látky, které způsobují jeho zbarvení, takže zesvětlí.

Kde se dřevěná podlaha hodí?

Dřevěnou podlahovou krytinu můžete mít prakticky všude, podle typu dřeva a jeho ošetření i v koupelně. Dřevo je nadčasové, tudíž se hodí nejen do rustikálně zařízených domácností, ale i do těch moderních. Volba odstínu je čistě osobní preferencí, ale zapomínat by se nemělo na přísun světla v bytě a fakt, že světlé barvy zvětšují opticky prostor. Tudíž ne vždy je tmavý odstín správnou volbou.

Obrázek: pixabay