Banánové slupky nepatří do koše. Mají několik vlastností, které lze využít na zahradě

Máte rádi banány, oloupete je, slupky vyhodíte a to hlavní si dáváte často k jídlu? Toto žluté ovoce je populární po celém světě. Skvěle chutná a má celou řadu skvělých vlastností jak pro zdraví organismu, tak i pro další účely. Věděli jste například, že taková banánová slupka obsahuje celou řadu báječných složek, které lze využít při údržbě domácnosti nebo zahrady?

Dnes si ukážeme několik zajímavých způsobů, které lze využít při péči o zahradu.

Bohatý zdroj živin

Banánové slupky jsou bohaté na živiny a jsou vynikajícím zdrojem přírodního hnojiva pro vaši zahradu. Rostlinám totiž poskytují draslík, fosfor, vápník, hořčík. Draslík pomáhá k růstu silnějších stonků a odpuzuje škůdce. Fosfor pomáhá budovat silné a zdravé kořeny. Vápník pomáhá se správným vývojem rostliny a hořčík podporuje zdravou fotosyntézu, které je nezbytná pro zdraví a růst rostlin.

Organické hnojivo

Z banánové slupky si můžete uvařit skvělý čaj, který následně použijete jako organické hnojivo plné draslíku a dalších látek. Tento organický čaj pomůže rostlinám dokonale odolávat chorobám a škůdcům. Pokud máte vlhké nebo mokré banánové slupky, v žádném případě je nevyhazujte. Vysušte je a rozemelte na prášek. Tento prášek poté nasypte přímo do půdy. Budete tak mít další skvělé organické hnojivo, které vám pomůže vypěstovat krásné a zdravé rostlinstvo.

Škůdci, kompost a past na mouchy

Chcete se zbavit škůdců? Rozřežte banánové slupky a dejte je kolem rostliny. Přirozeně ochrání rostlinu od zelených mšic a dalších škůdců. Přidejte banánové slupky hluboko do vašeho kompostu, aby je nepřitahovali mývalové nebo vačice. Pokud je před tím nasekáte nebo namelete, urychlíte tím, rozkladné procesy kompostu.

Použijte banánové slupky na úpravu své půdy, květinových a zeleninových záhonů. Nakrájejte je nebo je přidejte celé do půdy mulčováním. Přitáhnou užitečný hmyz, červy a mikroby, které budou usilovně pracovat, aby zlepšili kvalitu vaší půdy. Když nakrájíte banánové slupky a vložíte je do plastové nádoby s víkem, zalijete je jablečným octem, uděláte do víka díry a víko zavřete, získáte skvělou past na mouchy. Mouchy se přitáhnou na ocet, vletí do vaničky, ale ven už ne.

Dopřejte rostlinám kvalitní výživu

Chcete vypěstovat borůvky nebo jiné rostlinky, které milují kyseliny? Pokud ano, dopřejte jim pochoutku z banánového octa. Dejte banánové slupky do sklenice, zalijte je vodou, nasaďte víčko a nechte 4 až 6 týdnů být. Vznikne ocet, kterým následně můžete hnojit vámi vybrané rostlinky.

Připravte si banánové hnojivo, které je bohaté na vápník. Chcete-li vytvořit vynikající rozprašovací tekuté hnojivo, smíchejte v mixéru následující složky: 3 rozdrcené vaječné skořápky, 4 rozemleté a vysušené banánové slupky, polévkovou lžíci soli Epsom a jeden litr vody. Roztok nalijte do rozprašovače a můžete začít rozprašovat jako klasické hnojivo.

Vhodná pro výsadbu

Využijte banánové slupky při výsadbě nových rostlin. Jakmile budete sázet nové rostliny, nasypte do připravených děr banánovou kůru a na ni položte semena rostlin. Zakryjte zeminou a zalijte vodou. Následně se o půdu starejte klasickým způsobem. Při klíčení a vytváření kořenů odvede banánová slupka plná minerálů svoji práci. Vyzkoušejte metody, a pokud sami znáte nějaké další, nebojte se je sdílet s ostatními.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]