Béžová barva v interiéru – dáte ji šanci?

Béžová barva byla oblíbená již v minulosti. Často se kombinovala s barvou hnědou, a kdo neměl špetku fantazie, mohla působit docela fádně. Dnes je tomu však jinak. Béžová je v interiérech vítána a nezřídka nahrazuje i bílou. Dá se poměrně snadno a nenásilně kombinovat i s jinými barvami a hodí se pro jakýkoliv styl bydlení.

Béžová barva má dvě nepopiratelné výhody. Je neutrální, což znamená, že se krásně doplňuje například s bílou, šedou, přírodními odstíny, ale i výraznějšími barvami. A pak je to teplá barva, tudíž ji lze tónovat do různých podtónů od šedé po okrovou.

Béžová nahradí nebo doplní bílou

Pokud jste se až do teď bránili výmalbě na bílo, ale přesto toužíte svůj interiér prosvětlit, zkuste béžovou. Hodí se k čemukoliv a navíc kryje lépe drobné nedostatky než bílá. Navozuje v bytě pocit útulnosti, přírody a úžasná je ve spojení se dřevem. Tudíž interiéry laděné do stylu venkov, vintage či provence tuto barvu ocení. Vhodné jsou tmavší odstíny dřeva – třešeň nebo ořech. Naopak moc se nehodí k dřevu březovému. Nicméně vynikne také v moderně zařízených interiérech, kde nechybí barva zlatá, zelená, černá a bílá.

Kde se béžová hodí?

Béžová barva se hodí téměř všude. Jak do ložnice, tak pracovny, do dětského pokoje, knihovny, pokoje pro hosty, ale i do koupelny či na toaletu. Právě v koupelnách se béžová vyjímá náramně. Jde o barvu, která je nejen moderní, žádaná, útulná, ale i velmi praktická. Zvolíte-li béžovou jako podlahovou krytinu, dokáže zamaskovat cákance, vlasy na podlaze apod. Ať máte jakýkoliv styl bydlení, s béžovou neprohloupíte. Od moderního loftu, přes retro či zámecký styl. Béžové nemusí být však pouze stěny. Máte-li vymalováno na bílo, můžete béžovou využít v podobě nábytku nebo bytových textilií. Velké oblibě se momentálně těší chlupaté koberečky, hřejivé deky, kožešinky, huňaté polštářky, sedací vaky.

Všeho s mírou

Pamatujte však na to, že všeho moc škodí. Určitě by nebylo vhodné pořídit si béžový koberec, hnědý nábytek a vymalovat béžovou. V takovém případě by interiér působil velmi neosobitě a nudně. Dejte prostor i jiným barvám a přiměřeně kombinujte. Budete-li mít béžové stěny, zvolte bílý nábytek a stylové dekorace, které se hodí do toho či onoho stylu, který u vás doma převládá. Případně béžovou dejte pouze na dvě stěny v místnosti apod. Bydlení je hra. Tak si hrajte…

Obrázek: pixabay.com