Nejužší část dosahuje pouhých 1,5 metru. Úzkosti však dům nevyvolává díky pohodlí uvnitř (Video)

Fotografie: NzSteve / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zvenku působí, že je hrozně maličký. Vypadá, že byl rozdrcen nějakým obřím lisem, z ptačí perspektivy jde doslova o „kousek koláče“. Jeho interiér však všechny ohromí.

Svět je plný podivných a bizarních budov, které nevyhnutelně zaujmou už na první pohled. Někdy se jedná o opulentní mamutí paláce s nadmíru bohatou historií, případně postavené zcela legendárními architekty. Pak jsou zde ale mnohem skromnější kousky, některé téměř neznámé. I tak ale dovedou v lidech, kteří se s nimi jakkoli setkají, vzbudit úžas. Jedním z nich je zdánlivě stísněný dům, jenž nejvíce připomíná kousek koláče.

Atypický dům, zevnitř normální domácnost

Má velmi bizarní vzhled a jeho nejužší část měří pouhých 1,5 metru. Pohled zvenčí budí u mnoha lidí dojem, že jde jen o dočasnou konstrukci pro nějakou filmovou scénu. Ano, skutečně je obtížné pomyslet, že by tady skutečně mohl někdo bydlet. Ovšem v momentu, kdy projdete vstupními dveřmi, se najednou ocitnete ve zcela jiném světě. Vnitřek je totiž překvapivě útulný a pohodlný, majitel zde dokázal nábytek rozmístit velmi efektivně.

O všem tak má perfektní přehled. Každý kus byl současně vybrán s ohledem na návrh domu, a to od kuchyně až po koupelnu. Není vlastně jasné, proč má tento dům zrovna tento konkrétní tvar. Architekt, který ho navrhoval, pravděpodobně chtěl svou tvorbu odlišit od okolí. Což se mu povedlo naprosto perfektně. Jakmile jste totiž uvnitř, vůbec vám nepřijde, že byste byli v jakkoli zvláštní domácnosti. Je to skutečně jako dva zcela odlišné světy.

Adresa lákající k návštěvě

Vnitřní prostory jsou zkrátka dokonalé. Bez problémů navíc dovolují život celé rodiny. To všechno v naprostém pohodlí, aniž by se někdo musel čehokoli vzdávat či se nějak omezovat. Dvoupatrový dům je tak tedy příkladem skutečně nevšední architektury. Dost dobře může sloužit jako příklad pro ty, kteří si chtějí vybudovat opravdu pohodlný domov. Jak je vidět, dá se toho docílit i na velmi malém prostoru.

Nachází se v Deerfieldu v Illinois ve Spojených státech, konkrétně na adrese 970 Chestnut Street poblíž stanice metra Deerfield. Jeho nezvyklý tvar samozřejmě přitahuje mnoho turistů. Není obdélníkový, ale lichoběžníkový, a byl postaven v roce 2003. Celková plocha činí 360 metrů čtverečních. Navzdory průběžným námitkám od sousedů nebylo město schopné docílit žádných změn. Stavba totiž plní veškeré limity a je plně legální.

Stavba, námitky a prodeje

Majitel ho koupil 6. srpna roku 2020 za 269 000 dolarů (cca 5,5 milionu Kč), nakonec ale platil méně. Krátce nato se ocitl také na seznamu ubytování v rámci služby Airbnb, konkrétně v říjnu téhož roku. V květnu následujícího roku byl opět na prodej, tentokrát za 300 000 dolarů (cca 6,4 milionu Kč), nového majitele našel ještě tentýž měsíc. Stal se obsahem několika videí na sociálních sítích, hlavně YouTube a TikToku, která se záhy stala virálem.

Zdroj: PositiveVibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]