Každý, kdo má zahradu a pěstuje na ní ovoce a zeleninu, se těší ze své úrody. Často se však stane, že se nám úroda rychle přejí a nestíháme ji zpracovat. Vyhazovat by zkaženou úrodu by byla velká škoda, a tak přichází na řadu zavařování, sušení a mražení potravin.
Nicméně nikdo netouží mít 100 skleniček přesnídávek, které bude jíst stále dokola několik let. Vyplatí se mít v záloze několik receptů a tipů, jak úrodu zužitkovat, aby to nebyla jen marmeláda, kečup a nakládané okurky.
Zavařování a nakládání
- Čatní
Čatní nebo také čatný či chutney pochází z indické kuchyně. Na výrobu můžete použít jak ovoce, tak zeleninu. Většinou jde o pikantní (ostré) jídlo k dochucení fádního pokrmu. Použít můžete švestky, cuketu, meruňky, jablka, papriky a další úrodu.
- Přesnídávky
Připravit a zavařit můžete nejen ovocné přesnídávky, ale i zeleninové pyré. Pokud máte v rodině malé děti, mohou být takové zavařeniny i skvělým dárkem. Nicméně na přesnídávkách si rádi pochutnají i dospělí.
- Kompoty
Kompoty jsou asi nejčastějším produktem po sklízení úrody. Však jsou také vděčné. Použít se dají nejen jako příloha k obědu, ale i do dezertů či buchet, až budete v zimě péct a dostanete chuť na ovocnou buchtu.
- Kvašená zelenina
Kvašená zelenina je velmi zdravá. Obsahuje zdraví prospěšné bakterie a vaše zažívání vám poděkuje. Posílí se i imunita a vy nebudete vědět, co je to chřipka.
Zpracování úrody bez sterilace
Čatní, marmelády, želé není vždy nutné zavařovat. Směs se dá ještě horká do sklenic a po uzavření víčkem se postaví na několik minut dnem vzhůru, pak se sklenice obrátí, přikryjí utěrkou a nechají vystydnout. Díky tomu se ve sklenici vytvoří podtlak, který vtáhne víčko směrem dovnitř. Pro zdravější verze lze místo cukru použít například agávový sirup. Pro konzistenci želé a zahuštění lze použít přírodní produkt agar-agar.
Sušení
Sušit se dá ovoce i zelenina, ať už volně na vzduchu, pomocí trouby či sušičky na ovoce. Jestliže míváte poměrně bohatou úrodu, pak se investice do kvalitní sušičky určitě vyplatí. Sušené ovoce představuje chutnou a zdravou svačinku. Přidávat ho můžete i na snídani do kaší, výtečné je i na zdobení dezertů. Sušenou zeleninu či houby pak přidávat do polévek, pod maso, do omáček apod.
Mražení potravin
Velkou část úrody můžete uchovávat i v mrazničce. Buď v syrovém stavu nebo již před-připravenou. Smíchejte například různé druhy zeleniny a bylinek s trochou solí a kořením, rozmixujte a směs vložte do formičky na led. Po zamrznutí vyklopte a postup opakujte, až naplníte velkou plastovou krabici nebo zipový sáček. Tyto kostky pak můžete použít namísto zeleninového bujónu.
Čerstvé ovoce a zelenina vydrží v chladu až několik dní, nicméně postupně ztrácí vitaminy i svou chuť. Zmrazení však zastavuje proces stárnutí potravin. Z tohoto důvodu je zmrazená zelenina cennější než ta, kterou máte dlouhodobě uchovanou v chladničce nebo ve sklepě.
Obrázky: pixabay