Domácí hnojivo na cukety je vhodnější než kupovaná hnojiva s přídavkem chemikálií. A také vás vyjde levněji.
Cuketa je nenáročná rostlina, která své plody odevzdává po celé léto. Aby byla úroda zdravá a bohatá, je zapotřebí obohatit půdu o vápník, hořčík, dusík, fosfor a draslík. Samozřejmě můžete použít kupovaná hnojiva, ale lepší bude, když se vyhnete škodlivým chemikáliím, radí na webu EleganzaPlus. Řadu „hnojiv“, která přinesou cuketám prospěch v jejich vegetačním období, máte doma.
Jak pěstovat cukety
Pěstování cuket začíná výběrem správného místa na zahradě. Mělo by být slunné a dobře odvodněné. Půda má být bohatá na živiny, což zajistíte podzimním prohnojením. Jestli si předpěstováváte vlastní sadbu, semena vždy předem namočte na 24 hodin do vody. Podpoříte tak rychlejší klíčení. Můžete si však také sazenice cuket zakoupit. Výsadba se provádí po „zmrzlých“, stejně jako u dalších teplomilných plodin (rajčata, okurky, dýně, lilky, melouny). Výsadbovou jamku připravte dostatečně velkou a kyprou, aby se mohl kořenový systém rozrůstat.
Jak si zajistit bohatou úrodu
Bodů, které je nutné dodržet, abyste se dočkali zdravých cuketových plodů, je hned několik.
Červen je v péči o rajčata ten nejdůležitější měsíc. Jde o ideální období na použití tohoto hnojiva
- Půda nesmí být přemokřená, ale pravidelná zálivka je nezbytná. Obzvlášť tehdy, když delší dobu neprší. Zalévejte konví rovnou ke kořenům, nikoliv na listy. Mohla by je napadnout plíseň.
- Hnojení by mělo být na bázi NPK, přičemž je nutné dodržovat doporučené dávkování. Vhodná jsou přírodní tekutá nebo gelová hnojiva, která se přidají rovnou do zálivky.
- Nenechávejte rostlinu přerůstat a odstraňujte jí některé boční výhonky. Bude-li výhonů příliš, bude vyživována tato zelená hmota a nezbude dost živin pro plody.
- Cuketu můžete namulčovat, aby půda příliš rychle nevysychala, a také tím potlačíte růst plevelů.
- Potřebná je i ochrana proti škůdcům a chorobám. Proto rostlinu pravidelně kontrolujte a odstraňujte škůdce i poškozené části rostlin. Tak můžete zabránit přenosu onemocnění.
Domácí hnojivo pro cukety
- V období poupat, tedy před kvetením, použijte k přihnojení čerstvý hnůj ředěný vodou. V tomto období a pro tuto rostlinu je nejlepší výluh z hnoje drůbežího. Tak obohatíte půdu o živiny, které jsou pro růst listů i plodů důležité.
- Zlepšení růstu a podpora bohatého kvetení: může pomoci roztok jódu; smíchejte 10 kapek jódu v 10 litrech vody; toto hnojivo můžete aplikovat už několik týdnů po výsadbě, ale i během kvetení.
- Hnojivo na cukety můžete vyrobit i z banánových slupek, jak radí na webu TipsBulletin.
- Kvasinky neboli hnojivo z droždí: nechte jeden balíček čerstvého droždí kvasit se dvěma lžícemi cukru ve třech litrech vlažné vody. Asi po pěti hodinách můžete kvasinky doplnit dalšími sedmi litry vody a použít k zálivce cuket.
A ještě tip pro vás: nezapomeňte, že ty překrásné cuketové květy jsou jedlé. Také si můžete vyrobit celou jedlou kytici – z ovoce a květin, jak jsme také na BydlímeÚtulně publikovali.
Napište komentář