Bohatá úroda okurek díky radám od zkušených zahrádkářů, které pomohou nejen začátečníkům

Nakládané okurky neboli nakládačky patří mezi poklady české kuchyně. Dokáží oživit téměř každé jídlo, a když nás honí mlsná, ale zároveň nevíme, co přesně bychom si vlastně dali, je právě nakládaná okurka často tím nejlepším řešením. Možná vás někdy napadlo, že by nebylo špatné vypěstovat si na zahrádce své vlastní okurky, které byste si mohli následně naložit. Pěstování okurek není nikterak náročné a s našimi praktickými radami ho zvládne každý.

Dobře zvolené místo – základ úspěchu

Pokud jde o pěstování okurek, je velmi důležité předem dobře promyslet, kde je na vaší zahradě nejvhodnější místo pro jejich pěstování. Abyste se totiž dočkali bohaté úrody, vyžadují okurky poměrně náročné podmínky.

K těm základním patří zejména světlé místo, rozhodně je tedy nesázejte nikam do stinných koutů či pod stromy, dále teplo, teplota by neměla klesnout pod osmnáct stupňů, závětří, dostatek vláhy a kvalitní půda s dostatkem humusu.

Nakladačky existují v mnoha různých odrůdách, hruboostné odrůdy je možné pěstovat bez problémů na venkovních záhonech, jemnoostné odrůdy vyžadují teplo, proto je vhodnější jejich pěstování ve skleníku.

Kdy a jak sázet?

Vzhledem k tomu, že okurky jsou teplomilné, nedoporučuje se s jejich sázení, ať již do venkovního záhonu či do skleníku, dříve než přibližně v polovině května. Ideální je v té době do půdy zasadit již sazeničky, které jste si doma předpěstovali ze semínek. Pokud byste totiž do půdy v polovině května zasadili teprve semínka, na úrodu byste museli čekat o dost déle.

Nejjednodušší je domácí předpěstování v plastových kelímcích, do každého kelímku vložte dvě až tři semínka s trochou hlíny a pravidelně zavlažujte. Za tři týdny budou sazeničky již dostatečně velké a odolné, aby zvládly přesazení do finálního působiště. Většina lidí semínka doma sází přibližně koncem dubna, pokud chcete mít sazeničky větší a zároveň se chcete dočkat brzké úrody, můžete je vysadit i dříve. Okurky se nejčastěji sklízejí v první polovině července, ale záleží samozřejmě na tom, kdy jste je vyseli i na počasí.

Horizontální versus vertikální pěstování

Možná vás to překvapí, ale okurky lze pěstovat nejen horizontálně, tedy klasicky při zemi v záhonu, ale také vertikálně neboli s pomocí opory. Toto řešení se často využívá zejména ve sklenících, kde není tolik místa a zároveň nechcete mít v celém skleníku pouze okurky. Jako vertikální opora bohatě postačí kousek pletiva, po kterých se šlahouny okurkem plazí směrem vzhůru.

Vertikální pěstování je navíc i skvělou prevencí před možným vznikem plísní, které okurky často trápí. Zejména pokud jde o klasické horizontální pěstování, nezapomeňte na to, že okurky by se neměli každý rok sázet na stejné místo.

Pravidelné zavlažování a péče

Základem péče je pravidelné zalévání, doporučuje se okurky zalévat večer a nepoužívat příliš studenou vodu. Bohužel okurky jsou jednou z rostlin, která je často napadána nejrůznějšími škůdci, plísněmi a chorobami. Rostliny proto pravidelně kontrolujte a zároveň je nezalévejte na listy, ale pouze ke kořenům, zamezíte tak vzniku plísně. Mezi časté škůdce okurek patří zejména nejrůznější plži a slimáci.

Proč je vhodné okurky pěstovat a konzumovat?

Nakládané okurky nejsou pouze pochoutkou chutnou, ale také velmi zdravou. Okurky samy o sobě jsou bohaté na nejrůznější minerální látky, především na draslík, hořčík, fluor, zinek a selen, a také na vitamín C, A, F a vitamíny skupiny B. Díky fermentaci jsou nakládané okurky rovněž vynikajícím zdrojem probiotik, které mají pozitivní účinky na naši trávicí soustavu i imunitu.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]