Mnoho zahradníků se začíná obracet k přírodnějším cestám, jak dodat rostlinám potřebné živiny. I orchidejím svědčí domácí hnojiva.
Mnozí se do orchidejí zamilovali díky jejich exotické kráse a velké škále druhů. Zkušení pěstitelé jistě vědí, jak se o orchidej starat, aby prosperovala. Je však mnoho lidí, kteří neodolají koupi krásně rozkvetlé orchideje. Ta jim však do pár měsíců odkvete a těžko se ji daří opět přimět k vitálnímu růstu a kvetení. Co orchidej potřebuje a čím ji pohnojit?
Základy pěstování orchideje
Aby vaše orchidej prosperovala, je nutné jí vybrat velmi světlé místo, avšak mimo dopad přímých slunečních paprsků. Kolem rostliny by neměl být průvan, zato si bude libovat, pokud poblíž umístíte misku s vodou, nebo budete jiným způsobem zvyšovat vzdušnou vlhkost. Orchidej byste také měli zalévat ideálně dešťovou vodou tak, že ji s celým květináčem ponoříte na 20 minut do vody, a poté necháte důkladně okapat.
Organická hnojiva
Základem je tedy správné umístění a zálivka. Poté už je jen potřeba občas dodat orchideji nějakou výživu. Dávejte však pozor, orchidej je citlivá na přehnojení. Můžete si vybrat komerční hnojivo pro orchideje, ale použít můžete i vlastní. Domácí organická hnojiva se především zaměřují na vylepšení půdní struktury, tedy podporu prospěšných mikroorganismů. Díky tomu pak rostlina lépe přijímá živiny z půdy a její kořenový systém je zdravější a odolnější proti případným chorobám.
Hnojivo z obyčejného droždí
Připravte si domácí hnojivo z obyčejného droždí. Smíchejte jednu polévkovou lžíci sušeného droždí ve 4 litrech vody a přidejte ještě 1 lžíci cukru. Vše rozmíchejte a nechte několik hodin odstát. Do takto připravené vody ponořte celý květináč s orchidejí a nechte alespoň 20 minut, aby se vše dobře nasáklo do substrátu.
Mléčné hnojivo udělá z orchidejí záležitost hodnou obdivu. Květinu stačí namočit na 15 minut
Květináč poté vyjměte a nechte důkladně okapat. Pokud potřebujete menší množství hnojiva, smíchejte kávovou lžičku sušeného droždí v 1 litru vody. Kvasnicové hnojivo můžete používat každých 6 týdnů. Kvasinky zlepšují půdní strukturu a působí v substrátu dlouhodobě. Vždy však rostliny pozorujte, jak na konkrétní hnojivo reagují.
Zdroj: Eleganzaplus