Za křišťálové nádobí sběratelé platí desítky tisíc Kč. Klíčem je poznat originál

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zatímco dnes vedou u nádobí jednoduché, čisté linie, dříve to byla hlavně zdobnost a okázalost. A právě ta dnes opět stojí v centru pozornosti.

Někdo by to nazval retrem, někdo historií a další zase prachobyčejnou nostalgií. Ať už je důvod jakýkoliv, křišťálové nádobí z Polské lidové republiky opět dobývá trh a sběratelé za něj platí téměř zlatem. A jelikož jde o naše sousedy, rozhodně se podívejte, jestli se vám doma ve skříni po babičce také neválí nějaký poklad.

Poklad za desítky tisíc korun

Spousta Čechů má Polsko spojené jenom s levnými nákupy. Jak jsme psali na BydlímeÚtulně, jezdí za hranice téměř pětina obyvatel právě kvůli nákupům. Nicméně náš severovýchodní soused toho může nabídnout mnohem víc, jak upomíná portál PolskoTravel. Typická je pro něj třeba krajka, sýr oštěpek nebo v neposlední řadě křišťálové nádobí. Právě to pak v minulosti platilo za luxusní zboží, po němž toužila nejedna domácnost.

A stejně jako spousta jiných věcí, i křišťálové nádobí z období Polské lidové republiky se opět dostává do popředí. Především potom to ze 60. až 90. let minulého století. Za exkluzivní kousky lze dostat až neuvěřitelných 15 000 zlotých, tedy více jak 88 000 korun, jak píše portál DomekiOgrodek. Cena se odvíjí nejen od velikosti konkrétního kousku, ale také toho, v jakém je stavu, případně z jakého roku konkrétně pochází.

Ověření pravosti zlatých šperků z pohodlí domova: Bílý ocet pozná případný padělek

Poznejte originál

Nicméně se nenadchněte každou skleničkou, kterou doma objevíte. V prvé řadě si ověřte, že jde skutečně o křišťál, a ne pouhé sklo. Základ mají totiž oba víceméně stejný, do křišťálového skla se navíc ale přidává ještě oxid olovnatý nebo oxid kovu, jak uvádí web GlobalBottlesAndJars. Ten vyjmenovává i další odlišnosti, jako je třeba vyšší čistota křišťálu, větší hmotnost křišťálového nádobí, odlišný lom světla či odraz zvuku.

Kříšťálové sklenice
Fotografie: Freepik

Křišťálové nádobí může být také velmi zdobené, typické jsou nejrůznější ornamenty nebo estetické broušení. Obvyklým zástupcem této kategorie jsou honosné vázy, dále velké servírovací a okrasné misky. Lze se ale setkat i se sklenicemi nebo menšími mističkami, u nich ale počítejte, že jejich cena na trhu bude jednoznačně menší.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*