Přesahující větve přes plot a přerostlé kořeny: Zákon umožňuje sousedovi konat

Fotografie: Depositphotos

Zakopáváte o kořeny, které k vám rostou ze sousedovy zahrady, nebo vám na pozemek zasahují větve jeho stromů? Je dobré vědět, jak takové situace nejlépe vyřešit.

Zatímco jedna zahrada vypadá jako ze žurnálu, jiná jako kdyby na ní byl kozel zahradníkem. Právě s takovými sousedy pak může vyvstat potíž v podobě sporů ohledně nezastřihovaných a přerůstajících stromů. Dobrá zpráva je, že tyto nepříjemné situace si nemusíte nechat líbit, lze se bránit.

Jednou jsme sousedé, zkusme se domluvit

Sousedské vztahy se se vzestupem moderní doby staly složitějšími. Pozemky si jejich vlastníci hlídají na centimetry přesně, ba někdy až milimetry, a všechno, co je obtěžuje z vedlejší zahrady, řeší. I proto nový občanský zákoník, dostupný na stránkách ZákonyProLidi pod č. 89/2012 Sb., přistoupil k přesné definici, co můžete a nemůžete dělat s větvemi a kořeny stromů od sousedů.

Nicméně je třeba zdůraznit, že nejlepším způsobem, jak případný spor vyřešit, zůstává i nadále domluva. Jednak s domluvou jde spousta věcí snáz, jednak nedojde k narušení vztahů. I tak je ovšem lepší si takovou „domluvu“ udělat písemně a nechat si ji od souseda podepsat, jak radí web Cikr. Přece jen pořádek dělá přátele. Takže pokud vás nějak obtěžuje flóra zasahující na váš pozemek, vysvětlete tuto skutečnost jejímu majiteli a požádejte ho v rozumně stanoveném čase o nápravu.

Soused větrá i v mrazech, ale za vytápění platí celý bytový dům. Nepříjemná situace, která má ale řešení

Když to nejde po dobrém

Ne každý je ale přístupný řešení po dobrém. Důvody a stížnosti, jako třeba nadměrné množství listí, které vám padá na zahradu, či že vám daný strom stíní nebo vám poškozuje plot, nemusí padnout na úrodnou půdu. Potom máte ze zákona právo větve nebo kořeny odstranit. Jste však vázaní tím, že to uděláte co nejšetrnějším způsobem a ve vhodnou dobu.

Řezání stromu
Fotografie: Pixabay

Před tím, než tedy nastartujete motorovou pilu, se poraďte s nějakým odborníkem, kdy je vhodný čas přistoupit k akci. Zatímco jehličnaté stromy lze prořezávat téměř během celého roku, u listnatých musíte zpravidla počkat na zimní období. Ořezané větve se potom stávají vaším majetkem, stejně jako plody, když spadnou na vaši zahradu (jak už jsme informovali na BydlímeÚtulně). Portál ČeskéStavby přesto zmiňuje, že v rámci dobrých vztahů není od věci dřevo nabídnout zpět sousedovi.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*