Bohatá bramborová úroda díky pěstování v nádobách. Vhodné podmínky je ochrání i před mandelinkami

Fotografie: Depositphotos

Pěstování brambor v nádobách nebo pytlích se říká turecký způsob. A nejde o nic neobvyklého. Vyzkoušejte – budete odměněni bohatou úrodou.

Jestli uvedený způsob pěstování brambor pochází skutečně z Turecka, můžeme dnes jen těžko říci. Léty prověřenou pravdou je však fakt, že tato metoda je velice účinná. Brambory v nádobách mohou pěstovat skutečně všichni. I vy, kteří nemáte vlastní pozemek, ale třeba jen terasu nebo balkon. Domácí brambory chutnají vždy lépe než ty kupované, ostatně jako každá jiná zelenina i ovoce.

V čem uvedená metoda spočívá

Brambory zkrátka nevysázíte do záhonů, ale do nádob nebo do pytlů. Nebudete potřebovat mnoho místa, a přece se dočkáte poměrně bohaté sklizně. A na balkon nebo terasu se obvykle nedostane ani pověstná pohroma brambor, totiž mandelinky. V létě, kdy chcete odjet na dovolenou, anebo se nemůžete z jiných důvodů o brambory starat, budou v nádobách či pytlích jako v bavlnce. Zdroj IReceptář uvádí, že je možné v jedné nádobě vypěstovat až 5 kg brambor.

Postup při pěstování brambor v nádobách

Nádobu je nutné připravit; to znamená dobře ji vymýt a dezinfikovat slabým roztokem hypermanganu. Pak vyvrtejte v nádobě několik otvorů, ale ne ve dně, raději po stranách nádoby. A to ve výšce cca 2–4 cm ode dna. Vytvoříte-li otvory na dně, může voda rychle odtéct a rostlina ji příliš nevyužije. Je dobře, když nepatrné množství vláhy ve spodní části, nejlépe v drenážní vrstvě, zůstane. Pak nehrozí ani hnití rostliny, ani její vysušení. Navíc v případě pěstování na balkoně či terase by vám – při vyvrtání otvorů do dna – vznikaly na dlažbě nehezké louže.

Pěstování brambor v nádobách se osvědčí, když k výsadbě vyberete hlízy střední velikosti a necháte je nejprve naklíčit. Umístěte je v bytě nebo ve spíži a během 14 dní budou klíčky dostatečné. Poměrně rychle brambory klíčí i v navlhčených pilinách. Připravte si štěrk na drenáž, a zeminu, promísenou s trochou písku, dřevěného popela či s hrstí kompostu. Stejně tak můžete k tomuto účelu použít i univerzální zahradnický substrát. Do nádoby nasypte asi 15 cm zeminy a vložte na ni 2–3 naklíčené bramborové hlízy.

Rajčatové bohatství díky pomoci okolních rostlin. Růst plodů například podpoří i máta a kopřivy

Ty pak zasypte stejně vysokou vrstvou připraveného substrátu. Až se objeví rostlina, vysoká také 15 cm, dosypte nádobu zeminou tak, aby byl vidět jen vršek rostliny. A tak postupujte stále. Vždy po nárůstu 15 cm přidejte další zeminu; a to až do té doby, než bude nádoba plná substrátu. Při pěstování v plastových pytlích dosypávejte asi 20 cm zeminy a nechte rostlinu vyrůst také 20 cm před dalším přisypáním. Pytle jsou vysoké, zřejmě si zapěstujete více pater. Okraj pytlů můžete podle potřeby zahrnout, uvádí se na webu Yemek.

Péče o brambory v nádobách

Průběžně brambory v nádobách zalévejte, ale příliš to s vláhou nepřehánějte. Vodu doplňte tehdy, když je zemina téměř suchá. Odjedete-li na dovolenou, můžete závlahu dodávat pomocí zapíchnutých plastových lahví, do nichž uděláte malou dírku nahoře a dole – voda bude zvolna vykapávat. Pokud jste do půdy přimísili kompost, žádné přihnojování není žádoucí. Univerzální zahradnický substrát v sobě mívá též dávku živin, které se postupně uvolňují.

Takže s hnojením brambor si vlastně nemusíte dělat žádnou starost. Jen tehdy, kdy jste použili méně kvalitní zem, přidejte občasně do zálivky nepatrné množství hnojiva určeného pro zeleninu. Povrch nádoby namulčujte třeba posekanou trávou, aby se zemina nevysušovala. Brambory k okamžité spotřebě můžete sklízet asi tři týdny po odkvětu anebo po zežloutnutí natí. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, že v pytlích či nádobách na balkoně zvládnete vypěstovat bohatou úrodu mrkve.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*