Koncesionářské poplatky za veřejnoprávní vysílání budou stoupat. Rozšíří se i počet plátců

Fotografie: Beheme / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Koncesionářské poplatky za vysílání veřejnoprávní televize i Českého rozhlasu v následujících letech stoupnou. Dojít má také k rozšíření dosavadního okruhu poplatníků.

Ministr kultury Martin Baxa za ODS oznámil, že se vláda shodla na zdražení koncesionářských poplatků. Přestože se rozšíří okruh plátců a zařízení, ke kterým se budou nově zvýšené poplatky vztahovat, bude se i nadále platit jen jeden poplatek za celou domácnost. Počet připojených zařízení tak celkovou částku nijak nenavýší.

O kolik mají poplatky stoupnout

Naposledy došlo ke změně koncesionářských poplatků v roce 2008 a od té doby se částka za poskytované služby nijak nezměnila. Nově by se však v případě televizního vysílání měla zvednout o 25 Kč a rozhlasový poplatek vzroste o 10 Kč. Z původních 135 Kč tak budou poplatníci platit 160 Kč a z 45 Kč za rozhlasové vysílání nově 55 Kč.

Jak se změní okruh plátců

Zatímco doposud byly koncesionářské poplatky vztahované pouze na domácnosti s televizním a rádiovým vysíláním, připravovaná změna tento okruh značně rozšíří. Ke stávajícím poplatníkům se také mají přidat domácnosti, jejíž obyvatelé vlastní mobilní telefon, počítač nebo tablet. Podle hrubých odhadů by tak mělo přibýt až 230 000 nových plátců.

Kdy má k plánované změně dojít

Přestože vláda na připravované změně zákona pracuje již celou řadu měsíců, v následujícím roce ke zdražení koncesionářského poplatku zatím nedojde. V platnost by tato úprava podle všeho měla vstoupit až od roku 2025. Hospodaření České televize i Českého rozhlasu bude nově podléhat správě Nejvyššího kontrolního úřadu.

Koncesionářské poplatky pro rok 2023: Sankce za nezaplacení dosahují až 10 000 Kč

ovladač od televize
Fotografie: Freepik

Proč dojde k navýšení poplatků

Podle ministra Baxy je tento krok nezbytný, aby došlo k zachování kvality veřejnoprávního vysílání a zároveň podpoře jeho dalšího rozvoje. Cílem tak je, aby se obě služby staly nezávislé na státním rozpočtu. Vedoucí projektu Nezávislá média, Martin Luhan, však tento krok označil jako nedostatečný k tomu, aby se zajistila opravdová udržitelnost médií i do budoucna.

Zdroj: iRozhlas

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]