Počítač i televizi můžete snadno zničit nevhodným čištěním. Naučte se, jak to dělat správně

Fotografie: Freepik

Šmouhy, prach, mastnota, pokud máte doma malé děti, tak i otisky jejich ručiček, způsobí, že se brzy na televizi nedá dívat. Často to svádí k nepřiměřenému leštění televizní obrazovky. Papírová utěrka a přípravek na mytí oken není však jedinou možností, jak obrazovku vyčistit.

Jestliže použijete přípravek na mytí oken/skel k údržbě plazmové nebo LCD televize, můžete ji nenávratně poškodit. Dnešní obrazovky nejsou vyrobeny ze skla, ale plastu, který se může díky nešetrnému zacházení (čištění hrubými utěrkami a abrazivními čističi) snadno poškodit. Ploché TV vyžadují velmi šetrnou péči. Nikdy nezkoušejte šmouhy a jiné nečistoty odstraňovat houbičkou, obyčejným hadrem a běžným přípravkem na mytí nádobí.

Čistěte vypnutou televizi

Nikdy se nesnažte setřít šmouhu na televizoru, pokud je v provozu. Nejdříve televizor vypněte, počkejte chvíli než vychladne, teprve pak jej čistěte. Pokud byste otírali zapnutou televizi, zůstanou na monitoru šmouhy, kterých je obtížné se zbavit. Navíc na vypnuté obrazovce jsou šmouhy, prach a jiné nečistoty patrnější.

Speciální hadřík

Pokud má u vás někdo z rodiny brýle, pak asi víte, že je čistí hadříkem na brýle. Tyto speciální hadříky z mikrovlákna jsou ideální na čištění obrazovky. Jemně hadříkem kruhovými pohyby otřete obrazovku a setřete prach a špínu. Nezapomeňte také na rám televizoru.

Fotografie: Freepik

Roztok vody a octa

Na velmi umatlanou obrazovku použijte roztok z vody a octa 1:1 Na obrazovku nevyvíjejte příliš velký tlak. Samozřejmě hadřík nesmí být mokrý, aby z něj kapala voda, ale pouze vlhký.

Opět připomínáme, že je nutné čistit pouze vypnutou televizi, která již vychladla. Jakmile budete spokojení, vyleštěte ještě suchým hadříkem. Stejným způsobem lze čistit i monitor počítače.

Fotografie: Pixabay

Čím ještě čistit obrazovku?

  • Speciální vlhčené ubrousky s antistatickým účinkem – jsou již napuštěny čistící látkou

  • Rukavice z mikrovlákna a speciální čistič (pěna, gel nebo sprej)

  • Čistící sady, které pomohou také s odstraněním škrábanců