Televize a monitory zůstanou bez jediné šmouhy zcela snadno. Hadřík z mikrovlákna s postřikem vše zařídí

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli mnozí lidé používají televizi prakticky denně a po delší čas, na obrazovce se hromadí prach. Jakmile je totiž přístroj zapnutý, příliš nečistoty nevnímáme.

Jen na vypnuté a černé obrazovce vyniknou nánosy špíny. Ušetřen není ani rám, který má obvykle stejnou barvu. Jak tedy televizi nebo monitor vyčistit, aniž by došlo k jakémukoli poškození? Čeho se vyvarovat a jaké materiály fungují nejlépe? Bez ohledu na typ obrazovky je vnější vrstva vždycky z tenkého a vysoce kvalitního skla. Ať už jde o LED televizi, LCD panel nebo plazmu, zvolené přípravky budou mít na každou z nich stejný efekt.

Evoluce prachu a monitoru

Usazený prach je mixem roztočů, vlasů, odumřelé kůže, srsti ale také mastnoty. Ačkoli to nijak nevnímáme, každou hodinu z nás odpadá drobné množství odumřelých buněk. V kuchyni nebo obývacím pokoji se přidávají dle Deccorie také výpary z vaření či horkého jídla. A i drobná vlhkost od vodní páry činí povrchy pro prachové částice velmi přilnavými. Nejobtížněji odstranitelným prvkem je mastnota, která další složky váže dohromady. Jak si s ní poradit?

Zářivě čistá okna ocení i kolemjdoucí na ulici. Mezi účinné domácí pomocníky patří i bílý ocet

V nástroji naštěstí panuje shoda, vždycky se vám vyplatí hadřík z mikrovlákna. Má totiž antistatické vlastnosti, navíc je dost jemný na to, aby žádný povrch nepoškrábal. Pozor na použité prostředky, velmi nevhodný se ukazuje hlavně alkohol. Jak upozorňuje HomeBydlení, častou chybou je také čištění povrchu hned s přípravkem. Nejdříve je totiž potřeba utřít televizi nasucho. V opačném případě ji můžete poškrábat vlhkými chomáčky samotného prachu a dalších usazenin.

muž u televize
Fotografie: Pixabay

Časté chyby při čištění

Také veškeré roztoky stříkejte nejdříve na hadřík, teprve jím je následně naneste na obrazovku. Stříkáním hned na obrazovku hrozí vznik skvrn. Navíc vzniká proud vzduchu, který rozfoukává nečistoty do okolí. Obecně se vyplatí investovat do speciálních přípravků na obrazovku. Máte tak jistotu, že nedojde k jejímu poškození vzhledem k citlivosti povrchu. O některých domácích receptech jsme na Bydlíme Útulně už psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]