Domov o 9 m² ve znamení nízkých nákladů a ekologie: Vše, co muž přes rok sní, si sám vypěstuje

Fotografie: Depositphotos

Žije na 9 metrech čtverečních a namísto toaletního papíru má listy. Rob Greenfield bere udržitelný způsob života opravdu vážně.

Již má za sebou život pouze s batohem na zádech a projekt, kdy nosil veškerý vyprodukovaný odpad v průhledných pytlích, z nichž si vytvořil oblek. Nyní se Rob rozhodl vyzkoušet žít co nejjednodušeji a zároveň si pro sebe vypěstovat jídlo na jeden rok.

Udržitelnost jako způsob života

Recyklace, upcyklace, udržitelnost, minimalismus, ekologie. Všechna tato témata a mnohem víc lze nalézt na dvorku u Roba Greenfielda. Respektive na zahradě, ve které žije zdarma, zatímco jejím majitelům pomáhá a pěstuje pro ně i pro sebe zeleninu a ovoce. Postavil si zde miniaturní domek a žije téměř soběstačně. Rob se totiž pokouší vypěstovat a uchovat 100 % jídla pro sebe na jeden rok.

Svou „chatku“ si postavil za zhruba 33 000 Kč. Na takto nízkou cenu se dostal především díky tomu, že používal recyklovaný materiál. Je si vědom nynější oblíbenosti tiny house a jak říká, chtěl ukázat, že takový minidomek si lze pořídit za velmi málo. Rob se obecně snaží žít jednoduše a prostě, nemá auto a vlastně ani řidičský průkaz, nemá dluhy a měsíčně hradí jen asi 200 Kč za poplatky.

Jak žít jednoduše a prostě

Rob bydlí na Floridě, čemuž odpovídá řešení jeho minidomku. Nemá tak třeba izolaci, stěny pouze obložil pytlovinou. Vzhledem k horkému počasí v letních měsících se soustředil především na cirkulaci vzduchu, kterou si zajistil okny a dveřmi naproti sobě. Vánek zajišťují i průduchy pod střechou, jež záměrně nedoléhá. Rob svůj domek, který má 3 metry na 3 metry, tak snadno dokáže udržet v únosných hodnotách.

Místo koní zde bydlí 2 mladé ženy. Kvůli cestování a šetření se nastěhovaly do koňského přívěsu

Vnitřek minidomku, kromě postele a stolku, využívá především jako spižírnu. V policích skladuje sušené bylinky, vypěstované ovoce i zeleninu, sůl z oceánu a další věci. Za moderní vymoženost by se dalo považovat pouze připojení na městskou elektřinu. Kuchyni má Rob venku, a právě zde tráví nejvíce času. Jídlo vaří na vařiči potažmo na po domácku vytvořeném plynu. Zbytky jídla pak kompostuje, čímž následně opět hnojí zahrádku. I toaletu má Rob venkovní a na mytí i pití používá dešťovou vodu.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]