Většina lidí se domnívá, že v dnešní době sofistikovaných praček a sušiček, je praní velmi snadnou a pohodlnou záležitostí, které není třeba věnovat příliš času ani pozornosti. Je samozřejmě pravda, že moderní technika nám tuto činnost velmi usnadňuje, ale na druhou stranu to neznamená, že si na některé věci nemusíme dávat pozor.
Proto vám dnes přinášíme přehled nejčastějších chyb, kterých se lidé při praní dopouštějí a které mají poté negativní vliv na naše oblečení.
Pozor na příliš vysokou teplotu vody
Pokud chce, aby vaše oblečení vypadlo déle jako nové, neperte ho na příliš vysokou teplotu, třicet či čtyřicet stupňů Celsia je naprosto dostačujících. Moderní pračky v kombinaci s pracími prostředky veškeré nečistoty odstraní i při této teplotě, která je ke tkaninám mnohem šetrnější, než když zvolíte program s vyššími teplotami. Na vyšší teplotu se doporučuje přát pouze ložní prádlo a ručníky, pokud to materiál, ze kterého jsou vyrobeny, umožňuje.
Pozor na skvrny
Pokud se na vašem oblečení vyskytuje nějaká odolná skvrna, je vždy lepší se ji před vložením do pračky pokusit odstranit ručně či za použití odstraňovače skvrn. Běžný program většiny praček totiž není na silně znečištěné skvrny dostatečně účinný. Navíc u mnohých skvrn je vhodné jejich odstranění ihned po jejich vzniku, než zaschnou a stanou se mnohem odolnějšími a hůře odstranitelnými. Pokud nemáte po ruce žádný odstraňovač skvrn, zkuste vsadit na sílu přírodní citronové šťávy, jedlé sody či octa. Mnohdy působí mnohem lépe než speciální drahé prostředky.
Pozor na příliš mnoho pracího prášku či aviváže
Více neznamená vždy lépe, tedy alespoň pokud jde o to, kolik pracího prášku či aviváže při praní použít. Příliš mnoho pracího prostředku může časem ucpávat nádobku na prací prostředek a způsobit nepříjemný zápach, příliš mnoho aviváže působí změny vláken textilií. Z tohoto důvodu by se tak aviváž neměla používat například na ručníky, sportovní oblečení či oblečení, které je vyrobené z elastanu. Pokud je oblečení více znečištěné, lepší než dát do pračky více pracího prostředku, je lepší použít režim předpírky či pustit dva prací cykly po sobě.
Pozor na spodní prádlo a silonky
Mnoho lidí dnes ve snaze ušetřit pere v pračce i oblečení, které ale není k praní v pračce vhodné, především nejrůznější krajkové spodní prádlo, podprsenky, plavky či silonky. Toto oblečení je mnohem vhodnější prát v ruce.
Pozor na příliš časté praní džínů
Džíny patří mezi nejčastější oblečení, které každý den oblékáme. Bohužel ale materiál, ze kterého jsou vyrobeny, není určen k příliš častému praní. Pokud džíny pereme příliš často, dochází ke změně jejich tvaru, pružnosti i barvy. V závislosti na tom, jak často džíny nosíme, jejich výrobci doporučují prát je pouze jednou za dva až šest měsíců.
Pozor na chyby při sušení
Pokud máte sušičku, vždy věnujte pozornost tomu, zda je oblečení, které do ní chcete vložit, opravdu určené k sušení v sušičce. Při sušení na sušáku vždy prádlo před jeho povlečením protřepejte a vytvarujte do požadovaného tvaru. Svetry a vlněné doplňky vždy sušte horizontálně.
Fotografie: Adobe Stock