Konec skákající pračce v domácnosti: Kromě přetížení může být příčinou i nastavení nožiček

Fotografie: Depositphotos

Pračka patří k běžné výbavě domácnosti. A i když není přímo poškozená, mohou se v jejím chování objevovat určité abnormality. Například příliš silné vibrace.

Ty většinou přichází jen při nerovné podlaze nebo jiných potížích. Může se ale stát, že se tak bude chovat i na naprosto rovném povrchu. Co za tím vězí? A jak to napravit? Během pracího cyklu nastává několik momentů, kdy se celý spotřebič pořádně „rozjede“. Pračka se pak velmi hlučně třese, někdy i posouvá po podlaze. Problém však může postihnout i zcela nové kusy a stojí za tím často jedna věc. Drobná chyba, které si mnoho lidí nevšimne.

Správné nastavení nožiček

Samotné chvění vyvolává obvykle silné odstřeďování v kombinaci se špatným nastavením nožiček pračky. Potřebuje vždycky zcela ploché položení, protože buben musí být rovnoběžně s podlahou. Většinou tedy stačí upravit výšku oněch nožiček, což ji stabilizuje vůči vibracím. Nejjednodušší kontrolou tohoto nastavení je vodováha položená na jejím povrchu. V případě opotřebení podložek je rozhodně včas vyměňte, jde jen o drobný zásah.

Základem je samozřejmě rovná podlaha, nejlépe protiskluzový beton, nebo velmi tvrdé dláždění, které jakýmkoli posuvům spolehlivě zabrání.

Absence připoutání

Jestli se vaše nová pračka pohybuje všemi směry a velmi silně a hlučně vibruje, neznamená to hnedka poruchu. Pračky jsou totiž vybaveny zamykacím systémem, který je během dopravy chrání před poškozením. Uvnitř je tak sada bezpečnostních šroubů, které zcela znehybní buben. Ty je potřeba před prvním použitím odstranit, jinak vás čeká doslova „tanec“. K jejich vyndání nebude potřeba žádné speciální vybavení, stačí normální klíč.

Vodní kámen v zásobníku pračky je jedna věc, s plísní je to horší. Zachráncem je jedlá soda a ocet

buben pračky
Fotografie: Pixabay

Přetížení stroje a opotřebované tlumiče

Setkáváte-li se s problémem vibrací pravidelně, může za to možná překročení maximálního zatížení bubnu pračky. Přílišné nacpání pračky prádlem není ani praktické, protože nedojde k jeho skutečnému vyprání. Navíc vám mohou uvnitř snadno zůstat zbytky prášku. Případně zkontrolujte tlumiče, které stabilizují vanu pračky.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]