Česnek je v české kuchyni hojně používaný. Bez něj by nevznikla proslulá česnečka a ani topinky by nebyly tak dokonalé, jako když je česnekovým stroužkem poctivě pomažete. I celá řada dalších pokrmů by bez něj nebyla kompletní. Aroma česneku je velice intenzivní, proto ho někteří lidé tolik nevyhledávají, avšak jeho účinky jsou beze sporu nenahraditelné.
Ne nadarmo se česneku říká přírodní antibiotikum. Abyste pro česnek nemuseli chodit do obchodu, můžete si jej snadno vypěstovat i doma v květináči. Poradíme vám, jak si obstarat čerstvé zelené výhonky česneku, které skvěle doplní jakýkoliv pokrm.
Jak začít s pěstováním česneku v květináči?
K pěstování česneku si vyberte takové kusy, které jste zakoupili například na farmářském trhu. Pakliže zakoupíte česnek klasicky v obchodě, nemusíte se očekávaného naklíčení vůbec dočkat. Česnekové hlavy jsou totiž před prodejem ošetřeny tak, aby se klíčení zabránilo.
Před výsadbou si obstarejte květináč dostatečně široký (minimálně 24 cm) a hluboký (alespoň 36 cm). Zakupte si rovněž lehčí substrát, který je ideální smíchat s kompostem, kokosovými vlákny, nebo rašelinou.
V zahradnictví vám prodejce jistě poradí, jaká půda je pro česnek nejvhodnější. Rozhodně nepoužívejte zeminu ze zahrádky, která by byla příliš těžká. Nejpodstatnější pro česnek je to, aby substrát dobře odváděl vláhu, jinak by mohlo dojít k napadení sazenic houbovými chorobami.
Výsadba česnekových stroužků
Česnekové hlavy rozdělte na jednotlivé stroužky, z nich vyberte několik největších, které budete vysazovat. Dbejte na to, aby byl každý stroužek česneku obklopen slupkou.
Stroužky vysazujte 4 až 5 centimetrů od okraje květináče do hloubky šesti až sedmi centimetrů. Výsadbu nezhušťuje. Minimální vzdálenost je deset centimetrů od každého stroužku. Posléze česnek zasypejte hlínou.
Jak o česnek správně pečovat?
K optimálnímu růstu potřebuje česnek dostatek slunečního svitu. Za den alespoň 6 hodin. Květináč se sazenicemi umístěte ideálně k oknu, kde přes den slunce svítí nejvíce. Česnek zalévejte dle potřeby jednou až dvakrát týdně. Pozor však na přelití, aby stroužky neuhnily, či nezplesnivěly. Je tedy nutné, abyste měli takový květináč, který bude mít na spodní straně drenážní otvory pro odtok přebytečné tekutiny.
Česnek zalévejte odstátou vodou při pokojové teplotě. Pokud máte k dispozici dešťovou, je pro růst nejlepší. Rostlinu také přihnojte, pakliže jsou výhonky zažloutlé. Česneku pravděpodobně schází minerály.
Zelené výhonky česneku můžete sklízet tehdy, až budou dlouhé alespoň deset až dvanáct centimetrů. Jednoduše je odřízněte, jako u jarní cibulky a co nejdříve zpracujte, dokud jsou čerstvé. Pro zachování svěžesti můžete zeleň zabalit do navlhčeného papírového ubrousku, vložit do sáčku a poté do lednice.
Úvodní Fotografie: Zen.yandex