Jak jednoduše a efektivně zvládnout úklid domácnosti bez zbytečného trápení

Fotografie: Getty Images

Tento článek je určen pro každého, kdo má rád čistotu, ale nemá rád uklízení. Vyžadují minimální úsilí i času a měla by je znát každá hospodyňka.

Nemusíte trávit hodiny uklízením, aby ve vašem domově bylo čisto. K tomu vám postačí minimální znalosti i nástroje. Budete se tak moci věnovat své rodině či koníčkům. Jaké užitečné triky byste měli znát?

Stěrky na okna

Klasické stěrky, které běžně používáme na okna mají jiné využití. Z koberců je poměrně těžké dostat chlupy domácích mazlíčků, prach či vlasy. Občas si s tím neporadí ani vysavač. K tomuto účelu ale můžete použít právě stěrku na okno. Stačí, když jí přejedete koberec – podobně, jako byste to dělali na okně. Budete se divit, jak se vlasy snadno od koberce oddělí. Pak už je můžete vysát vysavačem.

Tenisové míčky

Nejrůznější povrchy očistíte od různých nečistot i bez použití speciálních čisticích prostředků. Použijte světlý tenisový míček. Funguje to i na čalouněné povrchy. Míček můžete naříznout co písmene X a nasadit jej na mop. Díky tomu budete mít k čištění větší sílu.

Fotografie: Freepik

Ocet

Vyčistěte svou pračku s pomocí octa. Pokud je vaše pračka zanesená opravdu hodně, nalijte do ní litr octa (platí pro pračku s horním plněním; máte-li pračku s předním plněním, budete potřebovat asi jen 100 ml) a zvolte nejdelší prací cyklu s nejvyšší možnou teplotou. Po pěti minutách praní stroj zastavte a nechte jej hodinu stát. Během tohoto času bude roztok působit. Poté pokračujte v pracím cyklu. Po jeho skončení můžete začít prát tak, jak jste dosud byli zvyklí.

Tablety do myčky

Tablety do myčky mohou mít mnohá použití. Tak například jsou vhodná pro uvolnění ucpaného odtoku. Nefungují sice tak rychle, jako komerční prostředky, a nerozpouští ani vlasy, ale jejich složení je natolik podobné, že když necháte tabletu rozpustit v odtoku přes noc, můžete se již ráno radovat z normální funkce svého umývadla. Tablety do myčky můžete použít také k odstranění skvrn od mýdla a vodního kamene na dvířkách sprchy. Namočte tabletu v horké vodě a otřete jí dveře. Poté omyjte vodou. Asi za 15 minut budou patrné výsledky.

Olivový olej

Lze jej použít na připečené zbytky na pánvi či v hrnci, se kterými jste si neporadili v rámci mytí nádobí vy či vaše myčka. Na skvrnu nalijte trochu oleje a vložte na 20 minut do trouby. Připečená skvrna se rozpustí a promění v kapalinu, kterou už snadno po vychladnutí odstraníte.

Fotografie: Freepik

Alobal

Kuličky z alobalu mohou odstranit statickou elektřinu z prádla. Jednu kuličku můžete používat po dobu asi 6 měsíců, takže se jedná o skutečně levné řešení.

Lepicí páska

Na okraj lopatky na zametání nalepte lepicí pásku. Bude mnohem snadnější zamést a odstranit všechen prach.

Lepicí váleček na oblečení

Odstranit mrtvý hmyz a prach ze sítě na okně nebo ze záclon je jednoduché, pokud použijete váleček na oblečení.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]