Tyto chyby dělá při pěstováni rajčat 99 % zahradníků. Lidé kvůli nim přicházejí o celou úrodu

Fotografie: Freepik

Pěstování rajčat je poměrně snadné. Hodně však záleží na tom, jakou péči jim věnujete. Rostliny nesmějí dostávat ničeho málo, ale ani mnoho.

Pokud si sazenice rajčat kupujete, budete to mít přece jen trochu snazší. Připravíte vyhnojenou půdu, zasadíte, zaléváte a zaštipujete. Během vegetace přidáte hnojivo na podporu kvetení a plodovou zeleninu. A pak už jen sklízíte. Jestliže ovšem patříte k zahrádkářům, kteří si připravují vlastní semenáčky, tj. sazeničky ze semínek, budete mít nějakou tu starost také s předpěstováním. A tady už je možné dopustit se nějakých přehmatů.

Chyby, jichž se pěstitelé dopouštějí

Při pěstování rajčat se nejčastěji stává, že pěstitelé vysejí semínka příliš brzy. Snad z obavy, že by v půlce května byly rostlinky k výsadbě příliš malé. Při brzkém výsevu ale zpravidla narostou vytáhlé a slabé sazenice. Způsobuje to nedostatek přirozeného světla koncem zimy nebo brzy zjara. Sazenice se pak vytahují za světlem, a to vede k tenkým a dlouhým rostlinám, které někdy ani nevydrží v nádobě růst kolmo, ale polehávají.

Takové sazenice vysaďte do půdy hluboko, nejlépe až po první listy. Vysazovat můžete našikmo. V půdě se tak po celém stonku vytvoří bohatý kořenový systém, uvádí web Bobvila. Tím se zlepší stabilita i vitalita rostlin a brzy doženou případný skluz. Další chybou je nesprávné načasování výsadby. Vysadíte-li rostlinky příliš brzy, vystavíte je nočnímu chladu. A protože jste je předpěstovávali pěkně v teploučku, bude to pro ně šok. A tím se zpomalí, ne-li na čas zcela zastaví růst.

Většina lidí při pěstování malin zapomíná na tento klíčový krok. Následující finta zajistí bohatou sklizeň

Při pozdní výsadbě zase naopak zkrátíte dobu jejich produktivity. Před výsadbou na záhon by sazenicím prospělo otužování. V pěkných slunných dnech můžete vynést sazenice ven a v podvečer je opět sklidit. Stanou se tak odolnějšími vůči vnějším podmínkám a povětrnostním vlivům, uvádí web DomekIOgrodek.

Některé další přehmaty pěstitelů

  • Další chybou a přehmatem je přehlížení zdraví půdy. Bylo by vhodné provést včas test, abyste se přesvědčili o úrovni živin a celkových půdních podmínkách.
  • Důležitý je i rozestup rostlin. Ten, kdo si rajčata nasází příliš blízko sebe, nedopřeje jednotlivým rostlinám a následně plodům dostatek slunečního světla. A také je omezena cirkulace vzduchu. Ta je nezbytná jak pro zdravý růst, tak může i zabránit plísňovým onemocněním. Když však vysázíte jednu rostlinu vedle druhé, plíseň se velice rychle šíří po celé úrodě.
  • Chybný výběr odrůdy pro dané klimatické podmínky může také hrát důležitou roli v růstu rajčat a jejich úrodnosti.
  • Nesprávné zalévání: rajčata ani žádné jiné rostliny byste neměli zalévat rovnou na listy (obzvláště ne vodou ze studny, která je ledová a při horkém letním počasí by to byl pro rostliny naprostý šok). Vodu nalévejte ke stonku přímo na zeminu. V případě rajčat volte jednorázovou vydatnou zálivku a pak zase až za několik dní.

  • U plodových rostlin je zapotřebí věnovat pečlivou pozornost hnojení. Nesmíte je hnojit ani málo, ani příliš. Dáte-li málo dusíku, nenaroste dostatečně zelená hmota a listy budou žloutnout. Když dáte dusíku moc, nedočkáte se kvetení a plodů. Takže zprvu přihnojte přípravkem s obsahem dusíku, a jakmile se začnou tvořit poupata, přidejte hnojivo s fosforem a draslíkem.
  • A nezapomeňte vyštipovat zálistky rajčat. Jinak vám naroste spousta stonků, ale úroda bude mizivá, anebo žádná.

Na webu BydlímeÚtulně jsme nedávno napsali i o tom, jaké alternativní hnojivo můžete pro rajčata použít.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*