Krájecí prkénko je nezbytná kuchyňská pomůcka. Krájet lze na plastových, skleněných, dřevěných, kamenných deskách. Krájíme na nich maso, ovoce i zeleninu, pečivo a další ingredience během přípravy jídla. Při používání krájecích desek se však často chybuje. Nejenže tyto chyby zkracují životnost krájecí desky, ale ohrožují i naše zdraví.
Krájecí desky používáme dnes a denně a příliš si neděláme starosti s péči o ně. Věděli jste, že kuchyňské prkénko obsahuje až o 200% více bakterií, než prkénko záchodové? Klíčem je tedy důkladná a pravidelná údržba a čištění, aby se nemohlo jídlo bakteriemi kontaminovat. Jaké jsou nejčastější prohřešky při používání tohoto kuchyňského pomocníka?
Krájení masa i zeleniny na jednom prkénku
Velkou chybou je, když krájíme na jednom prkénku syrové maso, vejce na tvrdo, uvařené brambory do salátu, ovoce či zeleninu. Tím se krájecí desce snižuje životnost a navíc hrozí i zdravotní potíže. Ze syrového masa se uvolňují bakterie, které na prkénku ulpí a mohou přijít do styku s čerstvým ovocem a zeleninou. Každá potravina by měla mít své prkénko: ryby, maso, ovoce a zelenina (bylinky), sýry, pečivo.
Krájení na nerovném povrchu
Tuto chybu dělají převážně hospodyňky, které mají na pracovní desce málo místa. Krájecí prkénko pak umístí tam, kde je zrovna místo a prkénko může být částečně na pracovní desce a částečně na odkapávači. Krájení na kluzkém či nerovném povrchu zavání úrazem. Aby se prkénko nepohybovalo, když krájíte, podložte jej gumičkami, mokrou utěrkou nebo si rovnou pořiďte prkénko s protiskluzovou spodní stranou.
Špatná velikost prkénka
Jestliže se chystáte koupit si nové prkénko, vsaďte na kvalitu a velikost. Malé krájecí prkénko občas využijete, ale věřte, že častěji sáhnete po tom větším. Díky tomu vám nebudou krájené suroviny padat mimo desku. Když na prkénko položíte úhlopříčně nůž, který při krájení používáte, mělo by být o něco delší.
Čištění prkénka v myčce
Do myčky lze některé prkénka skutečně dávat. Pokud však máte prkénko dřevěné, tak to do myčky rozhodně nepatří! Mohlo by se vlivem horka a vody deformovat a praskat. Mimo to nasákne do sebe i veškeré chemikálie z mycího prostředku. Dřevěné prkénko umývejte zásadně ručně a používejte přírodní desinfekci: kuchyňskou sůl, jedlou sodu, ocet, citronovou šťávu. Tím prkénko zbavíte nejen bakterií, ale i různých zápachů.
Speciální péče
I když budete dřevěné prkénko umývat ručně, bude se časem vysoušet. Proto potřebuje speciální péči. Můžete ho lehce obrousit (vyhladit) brusným papírem a natřít kuchyňským olejem – výtečný je třeba olivový. Ale může být i jiný. Olej prodlouží jeho životnost a navíc se tímto i zviditelní originální dekor dřeva. Mimo jiné zamezíte pronikání bakterií do struktury dřeva. Stačí po prkénku rozetřít pár kapek a po nějaké době setřít čistou a suchou utěrkou.
Dlouhodobé působení horka
Používáte dřevěné prkénko nejen ke krájení, ale i odložení horkého hrnce? Pak děláte chybu. K tomuto účelu slouží přímo podložky pod pánve a hrnce. Intenzívní horko dřevěnému prkénku škodí. Může se začít kroutit nebo praskat.
Prkénko přesluhuje
Chybou je také to, když používáte hodně opotřebované prkénko. Ačkoliv může jít o oblíbeného kuchyňského pomocníka, když nadešel jeho čas, není zbytí. Může být rájem pro bakterie. Pokud má na sobě už hodně řezných ploch a škrábanců, které nejde již důkladně vyčistit, mohou se v těchto spárách vesele množit bakterie.
Obrázky: pixabay