Drtivá většina lidí dělá při zavařování okurek tyto zásadní chyby, které kazí následnou chuť

Fotografie: Shisma / Creative Commons / Attribution 4.0

Zklamání, vztek i lítost – zavařené okurky, které chutnají odpudivě, umí vzbudit mnoho emocí. Zavařte je letos tak, aby vám přinesly jen radost!

Deset sklenic zavařených okurek z jedné várky, a přitom jedna chutná jako od profesora Róna z Bubenče, zmiňovaného v Pelíškách, a druhá jako umrlčí nos? Vyvarujte se začátečnickým chybám a letošní úrodu zavařte jako pravý profesionál. Takto zůstanou okurky pevné a dobré.

Až se zima zeptá…

Zavařovací sezóna je tady. Cukr ze spíže mizí, sklenice se plní a na poličkách v komoře přibývá jeden kompot za druhým. Mezi všemi těmi broskvemi, jahodami, meruňkami a třešněmi ale mají své stálé členství i další zpracovávané plody těžké práce na zahradě, jako jsou kyselé okurky. Jejich nakládání je nicméně tak trochu věda – i po použití vyzkoušeného receptu totiž mohou chutnat, jako když mrtvému žvýkáte nos. Proč tomu tak je?

Ke znehodnocení kyselých okurek může dojít různými způsoby. V nedávné době jsme vás na BydlímeÚtulně například varovali před nesprávně přidávaným koprem do okurek. Roli ale hraje i samotná voda nebo obyčejná sůl. A je to jenom škoda, protože podle portálu Healthline mají kyselé okurky zdravotní přínosy v podobě vysoké míry antioxidantů, efektu při hubnutí, při cukrovce nebo jako prevence rakoviny. Bohužel jsou ale také velkým zdrojem sodíku, který by se měl „užívat“ s mírou.

Bohatou sklizeň okurek zajistí toto domácí hnojivo, o kterém drtivá většina pěstitelů netuší

Pětice dobrých zásad

Ať už pro zavařování používáte každý rok jiný recept, nebo se striktně držíte toho babiččina „tajného“, v základu je dobré znát pár zásad. Portál DomekIOgrodek je shrnul takto:

  • Pro zavaření vybírejte jen zdravé plody bez promáčklin a kazů.
  • Můžete-li si vybírat, zavařujte spíše odrůdy Glade, Primus a Caesar.
okurky v misce
Fotografie: Freepik
  • Sklizené okurky zavařujte hned. Nezáleží přitom na tom, jestli je máte ze zahrádky nebo z trhu. Otálením docílíte pouze jejich vadnutí a ochabnutí, které se podepíše i na chuti.
  • Sůl používaná do láku by neměla být jodizovaná.
  • Vodu do láku přefiltrujte a převařte nebo použijte balenou. Chlór z kohoutkové vody může zapříčinit změknutí.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*