Cihly, nebo moderní materiál: otázka, kterou se zabývá mnoho lidí

Rozhodli jste se postavit si dům? Pokud ano, stojíte před důležitou otázkou. Zvolíte cihly, nebo se rozhodnete pro moderní materiály? Nemáme na mysli nutně jenom dřevo, ale máme na mysli také známý Ytong. Co je lepší? To je otázka, která nemá až tak jednoznačnou odpověď.

Jelikož dům budete mít na celý život, je třeba volbu stavebního materiálu dobře promyslet. Společně se tedy podíváme na to, zda jsou lepší jak klasické cihly, nebo je lepší materiál zvaný Ytong.

Klasické cihly

Nejprve začneme materiálem klasickým, který můžeme označit za variantu, která je prověřená generacemi. Jde o jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů vůbec. Cihly jsou vyráběny speciální metodou vypalování, což jim dává poměrně zajímavé kvalitativní vlastnosti.

Na trhu je možné setkat se s celou řadou variant, a to jak pokud jde o rozměry jednotlivých cihel, tak pokud jde o to, jak a kde mají být konkrétně použity. Také se mohou lišit například svými izolačními a dalšími vlastnostmi. I proto se dá u tohoto stavebního materiálu vybrat vždy ta varianta, která vyhovuje nejvíce.

Cihly mají rozhodně výhodu v tom, že se s nimi dobře pracuje, stejně jako zaujmou i tím, že pro běžné stavební konstrukce není třeba hledat různá individuální řešení. Nijak špatná není ani jejich cena, nebo celková dostupnost, pokud je začneme poptávat.

Moderní Ytong

Nejsou to jenom cihly, které se dají na našem trhu poptat. Je to také moderní materiál, označovaný jako Ytong. Ten má oproti klasické cihle několik výhod. Primárně je to jeho mnohem nižší váha, stejně jako je kladem i to, že se s ním lépe pracuje. Je také materiálem, který je zároveň odolnější v souvislosti s možným nešetrným zacházením a přepravou.

Velkým pozitivem je i snadné použití, tedy realizace stavby, stejně jako nelze opomíjet ani dobrou kvalitu, životnost a odolnost. Opomíjet nelze také další klad, kterým je rozhodně i dobrá tepelná izolace tohoto materiálu. Je to ale i několik drobných negativ, jako je horší zvuková izolace, nebo možná netradiční struktura, pokud se do takové stěny pokusíme něco zavěsit.

Pokud jde o dostupnost, jde o běžně prodávaný materiál, který podobně jako cihly není ani nijak drahý a tak se opět není důvod bát toho, že by se stavba s ním prodražila. Na výběr je v několika variantách, které je vhodné opět volit podle charakteru naší stavby.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]