Toto vám hrozí, pokud nečistíte žebrování v deskových radiátorech. Většina lidí tak učiní, až když je pozdě

Fotografie: Donald Trung / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Čištění radiátorů patří vedle jejich odvzdušňování k základní  údržbě topného systému, již je zapotřebí provádět pravidelně.

Topný systém je nedílnou součástí našich domovů. Aby však fungoval naplno, je potřeba se o jednotlivé komponenty pečlivě starat, a to včetně radiátorů. Záleží samozřejmě také na tom, jaký typ radiátorů vlastně v bytě máte. Někdo si pořídil radiátory podle estetiky, jiný podle výpočtu topného výkonu. A další má v bytě typ, který tam instaloval stavitel. Všechny je však třeba kromě odvzdušňování také čistit.

Jak zajistit efektivitu radiátorů

Vzduchové bubliny, stejně jako zaprášený a jinak zašpiněný povrch radiátoru totiž mohou snižovat výkon zařízení. Odvzdušnění radiátoru je důležité provádět před začátkem topné sezóny, aby se zajistilo rovnoměrné sálání tepla a efektivní fungování topného systému. Postup odvzdušnění radiátorů jsme na BydlímeÚtulně již popisovali.

Dnešní pozornost ale bude věnována čištění radiátorů od prachu a usazenin. Je to potřebné hned z několika důvodů. Jak již bylo zmíněno, akumulace prachu a nečistot může snížit efektivitu topení a zvýšit spotřebu energie. V prachu a usazeninách se ale také drží roztoči, brouci a pavouci, případně i bakterie. A v neposlední řadě je též důležitý vzhled. Proč mít na viditelném místě špínu, když jde snadno odstranit.

Toto v létě nikdy nedělejte: 99 % Čechů zbytečně platí za vytápění tisíce Kč navíc kvůli této zásadní chybě

Metody čištění radiátorů

Mnoho z vás možná vůbec nepřemýšlí o tom, jak vyčistit vnitřek radiátoru, ale zaměřuje se jenom na vnější stranu. V tomto případě je řeč zejména o deskových radiátorech, které mají žebrování uvnitř. Na první pohled je tedy vidět jen čistá deska. Ovšem na vnitřním žebrování se právě usazují a hromadí nečistoty, píše web Webniusy. A posléze, nejčastěji na počátku topné sezony, začne teplý vzduch tyto částice, které obsahují různé mikroorganismy, roznášet do ovzduší.

To může mít neblahý dopad třeba na alergické jedince v rodině. Nános usazenin může dokonce i zapáchat a bránit dostatečnému šíření tepla. Běžně se k odstranění nečistot, zejména usazeného prachu, používá vysavač s úzkým nástavcem na štěrbiny nebo speciální kartáče. Na přiloženém záznamu ukazuje tiktokerka s účtem @cleaningwithdanielled další způsob, který můžete občasně použít. Jedná se o použití vody se saponátem či pracím prostředkem. Dolů pod radiátor umístěte ručník nebo igelit a širší mělkou nádobu, do níž se bude tekutina zachycovat.

@cleaningwithdanielled

SPRING CLEAN- day 17.. clean radiators ☑️ #cleaningwithdanielle #springcleaning

♬ Make Me Feel Good – Tion Wayne & Bru-C Remix – Belters Only & Tion Wayne & Bru-C & Jazzy

Sundejte horní krycí mřížku radiátoru. Roztok pak seshora nalévejte mezi vnitřní žebrování. Nebudete se stačit divit, co bude spodem vytékat! Voda vyplaví vše, co se uvnitř v průběhu času usadilo – prach, pavučiny, drobky, mrtvý hmyz atd. Po propláchnutí vnitřek radiátoru vysušte fénem, abyste předešli korozi. Umyjte a usušte také mřížku a vraťte ji na místo. Jestliže se na radiátoru odlupuje barva nebo se objevila rez, rozhodně metodu prolévání vodou nepoužívejte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*