Vosk na náhrobku je třeba čistit s citem. Pomůže i jedlá soda a prací prášek

Fotografie: Depositphotos

Vosk na náhrobku odstraníte nožíkem a domácím přípravkem z pracího prášku. Avšak pracujte opatrně, abyste ušlechtilý kámen nepoškodili.

V těchto dnech upravujeme, čistíme a zdobíme hroby, aby na Dušičky neboli na den Památky zesnulých byly v plné kráse. Součástí údržby je odstranění vosku z náhrobku a kamenných desek. Při velké záplavě svíček, které svým milovaným v souvislosti s významnými svátky nebo s různými výročími nosíme, je jasné, že náhrobní kameny zůstanou vydatně pokapané voskem. A to nečiní příliš estetický dojem.

Zbytky vosku na náhrobcích

Odstranění vosku z náhrobku vyžaduje pečlivý přístup, jinak by mohlo dojít k poškození kamene. A tady jsme u zásadní věci: každý by měl vědět, z jakého materiálu je náhrobek vyroben. Různé materiály totiž vyžadují různou údržbu a metodu čištění. Kupříkladu žulové náhrobky jsou odolné, mramor je citlivější, píše web Kobieta. A na to je zapotřebí při očistě hrobu myslet.

Žulový kámen můžete čistit kartáčem a vodou s běžným saponátem. Odstraníte tak všechny nánosy a usazeniny. S voskem to nebude tak snadné, ale můžete použít razantnější způsob, žule se nic nestane. Zkuste rozpustit vosk horkou vodou, u vyšší vrstvy vosku to ale nejspíš nebude nic platné. A tak budete muset celou hromádku vosku opatrně podebrat nožíkem a odloupnout. Zbylou skvrnu dočistíte kartáčem a třeba jedlou sodou.

Chryzantémy ze supermarketů obvykle v květináči dlouho nevydrží. Mohou začít vadnout už po 2 dnech

U mramorových náhrobků musíte postupovat opatrněji. Tento materiál je dost citlivý na kyseliny. A tak i když jste – třeba v domácnosti – zvyklí používat při úklidu ocet, tady tak rozhodně nečiňte, poškodili byste povrch kamene. Narušená struktura vede ke zkrácení životnosti, nebo minimálně ke zhoršenému vzhledu. Na mramor vezměte měkký kartáč nebo houbu. Můžete použít jemný abrasivní přípravek na nádobí, který ovšem nesmí obsahovat bezfosfátový písek. Často pomůže jedlá soda.

Jednoduché, avšak účinné

A jsme opět u vosku. U citlivých materiálů musí být postup ještě opatrnější. Ztuhlá vosková vrstva může jít, stejně jako u žuly, odloupnou vcelku. Ale stejně zůstane viditelná skvrna. V obchodech dnes samozřejmě nakoupíte specializované produkty, které vám s problémem odstranění vosku z náhrobků pomohou. Počítejte však s tím, že nebudou levné. A tak zkuste své vlastní domácí metody.

A je tu opět Památka zesnulých, tak upravte hroby
Fotografie: Pixabay
  • Přineste si s sebou vařící vodu v termosce, vosk polévejte, a až změkne, půjde odstranit snadněji, doporučuje web TreeHouse. Tento úkon neprovádějte při větších mrazech, ušlechtilý kámen byste mohli poškodit.
  • Připravte si doma vlastní čisticí přípravek. Smíchejte prací prášek s kapkou vody tak, aby vznikla hustší pasta. Vosk odstraňte nožem a na přetrvávající skvrny naneste připravenou pastu. Nechte působit. Mezitím můžete tímto domácím prostředkem umýt i jiná místa na hrobě, která jsou silněji znečištěná. Po 15–20 minutách začněte skvrnu odstraňovat pomocí štětce nebo jemnějšího kartáčku. Mělo by se vám to podařit bez velkých obtíží.

Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás nedávno sepsali informace o tom, jak snadno můžete odstranit plevel z hrobu, aby nehyzdil jeho vzhled.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*