Plevel hyzdí okolí náhrobku zcela zbytečně. K jeho odstranění pomůže i jedlá soda a borax

Fotografie: Kirk / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud náhrobek na hřbitově obrůstá plevel, měli byste se ho co nejdříve zbavit. Vyzkoušejte také tyto jednoduché triky, díky nimž po něm nezůstane ani památky.

O prostor kolem náhrobku se pečuje nejen z toho důvodu, aby nedošlo k poškození materiálu, ze kterého byl vyroben, ale také abyste uctili památku zesnulých. V některých případech je však vytrhávání plevelných rostlin příliš zdlouhavé a namáhavé, že to mnozí raději rovnou vzdají. Naštěstí podle webu AthensMagazine existuje jednoduchý způsob, jak se s tímto problémem vypořádat.

Zbavte se plevele octem

Nemusíte nutně kupovat drahé postřiky a chemické přípravky plné toxických látek. Namísto toho využijte přírodní alternativy, což doporučuje i internetový portál ProŽeny. Skvěle vám poslouží například ocet, který se hodí i k samotnému čištění náhrobku, jak jsme psali již dříve na BydlímeÚtulně. Stačí 2 hrnky octa smíchat s 1 hrnkem vody a nastříkat na nežádoucí rostliny.

Boraxem proti plevelu

Dalším účinným přípravkem proti prorůstajícím plevelným rostlinám je borax. K jeho přípravě budete potřebovat jen 4 polévkové lžíce boraxu se dvěma litry vody. Opatrně obě složky smíchejte, protože při kontaktu způsobuje podráždění očí, dýchacích cest i kůže. Jakmile máte hotovo, pomocí rozprašovače naneste roztok na plevel a nechte působit.

Pomůže vám i jedlá soda

Tento univerzální prášek se neztratí v žádné domácnosti, neboť se perfektně hodí nejen v kuchyni při vaření a pečené, ale také při úklidu celé domácnosti. Už v dřívějším článku na BydlímeÚtulně jsme doporučovali její použití na plevelné rostliny. Stačí na ně prášek nasypat v silné vrstvě a nechat působit. Jelikož se jedná o šetrnější a méně invazivní metodu, musíte postup několikrát opakovat.

Odstranění pařezu na zahradě není žádná věda. Náročný bagr nahradí i obyčejná sekera

plevel kolem náhrobku
Fotografie: Freepik

Předejděte výskytu plevele

Abyste si do budoucna ušetřili práci se zbavováním se těchto rostlin, rozložte okolo náhrobku agrotextilii a zasypte ji štěrkem. Tímto způsobem zahubíte většinu kořenů i semen v půdě a ušetříte si spoustu práce.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]