Růst plísní může být příčinou nepříjemného zápachu, který se line z pračky, ale je znát i na vypraném prádle. A nejen to, plíseň v pračce může vést i ke zdravotním problémům.
Ve vlhkém prostředí pračky se plísni opravdu dobře daří, protože tu má dokonalé podmínky pro svůj růst. Pokud pračku nebudete pravidelně čistit a větrat, brzy nad ní plíseň získá nadvládu. To se může u citlivých jedinců projevit i v podobě alergií, kožních vyrážek, podrážděnosti nebo problémů s trávicím traktem. Čištění pračky je však naštěstí velmi jednoduché.
Pračku vždy pečlivě vyvětrejte
Po dokončení pracího cyklu může v bubnu a dalších částech pračky zůstat vlhkost. Je tak zásadní, abyste dvířka pračky nechali dostatečně dlouho otevřená, aby se z ní všechna vlhkost vyvětrala. Pokud je to možné, nechávejte je pootevřená stále. Můžete vysunout i nádobku na prací prášek, ve které se vlhkost také nadměrně vyskytuje.
Ucpaný filtr
Další problém může nastat, pokud je ucpaný filtr a odtokový systém. Pravidelné čištění filtru a odtokové hadice zabrání tomu, aby se vaše prádlo pralo ve špinavé vodě, která v pračce stále zůstává. Při čištění pračky nezapomeňte na gumové těsnění kolem bubnu, kde se plísni velmi dobře daří. Pravidelně ho tak utírejte do sucha.
Čištění pračky
Nové pračky dnes už většinou signalizují potřebu vyčištění bubnu a mohou k tomu mít i vlastní speciální program. Použijte vhodný přípravek pro čištění pračky, který zakoupíte v každé drogerii. Z těch domácích spolehlivě funguje ocet, jedlá soda a kyselina citronová. Půl lahve octa nalijte přímo do bubnu pračky. Do zásobníku na prášek nasypte několik lžic jedlé sody a spusťte program s nejvyšší teplotu.
Čistá pračka i svědomí: O vnitřek stačí pečovat 1× za měsíc za pomoci čisticího roztoku z octa
Důležitá je prevence
Při běžném praní pak můžete používat jako prevenci čistič praček nebo tablety proti plísním. Pokud však budete pračku pravidelně kontrolovat, čistit a větrat, neměli byste mít s plísní ani zápachem problémy. Jestliže i přes všechna opatření cítíte z pračky stále zápach, kontaktujte opraváře, který zjistí jeho skutečnou příčinu.
Zdroj: Sezony Ogorodnika