Čistý vzduch v domácnosti díky vhodným pokojovým rostlinám. Mnohé fungují lépe než než čističky

Kapradiny jsou rostliny, které je vhodné mít doma, pro jejich skvělé vlastnosti. Čistí vzduch a jsou nenáročné na pěstování.

Fotografie: Freepik

Pokojových rostlin není nikdy dost. Měli byste však vybírat takové, které vám budou něčím přínosné. Takovou je třeba i kapradina.

Jde o druh rostliny, která má svou dlouho historii. Je zde již z dob prvohor, kdy prorůstala přes velké plochy lesů a močálů. Je to docela nenáročná rostlina, která však umí čistit vzduch od škodlivých látek, smogu, prachu, ale i třeba formaldehydu, který se uvolňuje z věcí kolem nás. Kapradina by tak neměla chybět v žádném domově.

Kapradina čistí vzduch 

Tato rostlina je skvělá, protože nejen, že krásně vypadá a je nenáročná, ale také přispívá k lepšímu klima uvnitř pokoje. Vzduch čistí, ionizuje a neutralizuje elektromagnetické záření, které vychází ze všech elektrických přístrojů. Televize, kávovar, mobilní telefon a další máme každý doma. Pokud si však do pokoje dáte kapradí, budete vědět, že aspoň trochu eliminujete škodlivé účinky.

Co si představit, když se řekne kapradí 

Kapradí je druh rostliny, které dnes najdeme převážně v lesích po celém světě. Dobře se jim totiž daří na stinných a vlhkých místech. Kapradí má dlouhé listy, oddenky, které končí dlouhými listy. Ty mohou být zvlněné, připomínající tělo hlemýždě. Kapradina má i vnější výhonky, které slouží jako vzdušné kořeny, pomocí kterých se uchycuje všude okolo. Jde v podstatě o druh plevele, který je velmi houževnatý.

Fotografie: Freepik

Druhy kapradin

Je mnoho druhů, které jsou přizpůsobené podmínkám, ve kterých žijí. Jsou však i zdomácnělé podoby. Těm se u vás doma bude dařit. Stačí dodržet zálivku.

  • Ledviník (Nephrolepis exaltata) – Jde o nejčastěji pěstovanou kapradinu. Má hodně oddenků a dlouhé listy. Také obsahuje mnoho mladých výhonků.
  • Adiantum, ginkgo (Adiantum capillus veneris) – Tento druh roste velkou rychlostí. Má krásné světle zelené listy, které mnoha lidem připomínají japonské ginkgo.
  • Platýs, losí rohy (Platycerium alcicorne) – Můžeme ji označit za epifyt, tedy za rostlinu, která parazituje na jiné. Ve volné přírodě, můžeme tuto kapradinu najit přirostlou na větvích nebo na kůře stromů.
  • Křídelnice (Pteris) – Má listy vypadající jako peří, světle zelné barvy. Dorůstají délky až 30 cm. 
  • Temnotka (Pellaea rotundifolia) – Vypadá docela odlišně. Na dlouhém oddenku má dvě protilehlé řady malých kulatých listů. Jsou tmavě zelené.

Kam umístit kapradinu 

Rozhodně ji nedávejte na přímé slunce, mohlo by ji spálit. Platí u ní jednoduché pravidlo. Čím je starší, tím více světla potřebuje. Tím, že jde o rostlinu rostoucí v lese, potřebuje hodně vlhka. Umístěte ji dále od radiátorů, bude se ji dařit. Udržujte pravidelnou zálivku, nejlépe pomocí rozprašovače a teplotu v místnosti do 25 °C.  

Fotografie: Freepik

Co se týká půdy, provzdušněte ji kůrou jehličnatých stromů, zajistěte drenážní vrstvu pomocí jílu. Můžete si zakoupit již hotovou směs v zahradnictví. Substrát je tedy propustný s mírně kyselým pH 5,6. Můžete použít i trochu rašeliny, ta také pH upravuje. Vždy by měl být vlhký, nesmí zcela proschnout.

Pěstování rostliny 

Kapradinu nechte vyrůstat z květináče. Přesazujte ji jen do mírně většího každé 3 roky. Nejlépe uděláte, pokud použijete keramické nádoby, přes které se odpařuje přebytečná voda. Co se týká přihnojování, není nijak nutné. Postačí méně než jednou měsíčně. Zkuste kávovou sedlinu. Ve chvíli, kdy rostlinu přesazujete, můžete její oddenky oddělit, a tím ji namnožit. Odstraňujte i suché listy, opět to přispěje k růstu rostliny a její kondici.

Nemoci kapradin 

Pokud se na vaší rostlině objeví žluté listy, znamená to velké množství zálivky a kořeny uhnívají. Objevily se suché hnědé konce listů? Jde o nedostatečnou vlhkost vzduchu. Tím, že rostliny často zaléváme a udržujeme vlhkou půdu, nahráváme vzniku hub. Ty pak mohou vytvářet hnědé okraje listů. Odstraňte je a zbývající postříkejte přípravkem proti houbám. Kapradinu mohou napadnout samozřejmě i škůdci. Proti těm lze bojovat umytím listů vodou speciálním mýdlem.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]