„Babiččino“ tajemství citrónu na mopu, či koštěti: Tvrdá řehole uklízení bude po vymačkání snazší

Fotografie: BydlímeÚtulně

Úklid spojený s dezinfekcí domova je tvrdá řehole, tedy aspoň obvykle. Prach se stále usazuje a některé produkty vám dlouhodobě škodí. Existuje však malý šikovný trik.

Věděli jste, že s úklidem vašeho domova vám může výrazně pomoci obyčejný citron? Tento zcela univerzální čistič si poradí i s velmi odolnými nečistotami. Hlavní roli hraje samozřejmě obsah kyseliny citronové. Jde o všestrannou přírodní složku, která má využití v mnoha situacích, a to včetně zcela přirozené dezinfekce povrchů. Jeho antibakteriální vlastnosti vám tak pomohou nejen s podlahami, ale i s drobnými předměty.

Jak přidat na koště citronovou šťávu?

Jak tedy zapojit sílu citronu do pravidelného domácího čištění? Optimální je svůj mop nebo koště jednoduše postříkat citronovou šťávou a nechat ho před použitím ještě uschnout. Kyselina nejdřív vyčistí štětiny a samotné vytírání nebo zametání bude ještě efektivnější. Dezinfekcí mopu citronem se tak dají porazit jak odolné nečistoty, tak i nepříjemné pachy. Existuje ale ještě jedno „babiččino“ tajemství, jak citron aplikovat přímo na koště.

  • Do hrnce nalijte šťávu ze tří citronů.
  • Na mírném ohni ji přiveďte k varu a pak ji sejměte z plotny.
  • Nechte trochu vychladnout a pomocí rozprašovače, případně ručně, ji naneste na štětiny smetáku.
  • Ten pak nechte na vzduchu vyschnout aspoň hodinu, pak bude připraven k použití.

Přínos a pravidelnost

Jakmile tuto lázeň jednou použijete, zjistíte zajímavou věc. Samotné koště bude totiž mnohem jemnější a štětiny budou pružnější. Bude tedy mnohem lépe použitelné a nepochybně toho nabere o hodně víc. Pro vynikající kondici smetáku doporučujeme tento postup použít aspoň jednou týdně. Zbyde-li vám trochu šťávy, bez obav ji použijete jako čistič na další povrchy svého domova. Můžete jí totiž nahradit poměrně hodně čističů, které už máte doma.

smeták úklid
Fotografie: Pixabay

Citron a bílý ocet?

Bílý ocet je v kombinaci s citronem perfektním univerzálním čističem pro celou domácnost. Roztok má antiseptické, antibakteriální a také protiplísňové vlastnosti. Smícháním právě bílého octa a citronu získáte další výborný roztok pro údržbu smetáku. Konkrétně smíchejte šťávu ze 2 citronů a půl sklenice bílého octa. Opět ho nastříkejte na štětiny a nechte zaschnout. Zbytek se vám doma určitě neztratí.

Citron a jedlá soda aneb Superčistota

S citronem funguje velmi dobře také jedlá soda. Jde o velmi ekonomickou metodu, která je současně šetrná k životnímu prostředí.

  • 2 lžíce jedlé sody rozpusťte v 500 mililitrech horké vody,
  • přidejte šťávu z 1 citronu,
  • nechte vše několik minut pracovat,
  • aplikujte pomocí rozprašovače přímo na smeták, nebo rovnou na podlahu a další povrchy.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]