Podzimní péče o keř přinese v příštím roce bohatou úrodu borůvek. Zaslouží si živiny i zalévání

Fotografie: Depositphotos

S postupujícím podzimem je nezbytné zahradu připravit na chladnější období. Zjistěte, jakou nejlepší péči poskytnout borůvkovému keři, aby byl v příštím roce plný plodů.

Borůvky patří mezi velmi oblíbené ovoce nejen pro svou sladkou a šťavnatou chuť, ale i velké množství vitamínů a prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Pokud vám borůvkový keř roste i na vaší zahradě, pak byste mu měli na podzim dopřát tu nejlepší péči. Odměnou vám v příštím roce budou velké a chutné bobule.

Doplňte potřebné živiny

Keře kanadských borůvek bývají zpravidla větší s kožovitými listy. I jejich bobule jsou výrazně větší oproti lesním borůvkám a jejich povrch je zpravidla matný. Na podzim se jejich nároky na množství a druh živin liší, a proto byste tuto dobu měli využít k doplnění především draslíku a vápníku. Vyhněte se použití dusíku, který by mohl způsobit vývoj mladých výhonků, jež by spálil mráz.

Nepřestávejte keř zalévat

Borůvkové keře pravidelně zalévejte i po tom, co sklidíte poslední zbytky úrody. Nedostatek vody způsobí jejich pomalé usychání a chřadnutí. Nadbytek zase výskyt plísní, houbových chorob a různých nemocí. Abyste těmto problémům předešli, měli byste okolo keře nasypat mulčovací směs, která podpoří zadržování vlhkosti v půdě a ochrání kořeny keře před mrazy.

Zbavte keř přebytečných částí

Přestože se hlavní prořezávání tohoto ovocného keře provádí na jaře, měli byste věnovat čas jeho důkladné kontrole. Odstraňte všechny poškozené, nemocné nebo mrtvé výhonky. Jedině tak zabráníte šíření nákazy na další větve. Dejte si však pozor, aby bylo místo řezu nepoškozené a čisté. Tím zabráníte vzniku infekcí a urychlíte jeho regeneraci.

Borůvkové království na vlastní zahradě: Plody si vynachválí i lehký stín a pravidelné hnojení

ruka borůvka
Fotografie: Pixabay

Použijte vhodné fungicidy

K ochraně keřů lze využít také přípravky, které zabrání rozšiřování plísní a houbových chorob. Použití vhodného postřiku je důležité zvlášť v případě, že jste se během roku potýkali s padlím nebo plísní. Účinnou směs si doma můžete za pár korun sami vyrobit, a keře tak před dalšími problémy snadno ochránit.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]