Potraviny, které nepatří do sklepa: Rychle se kazící pokrmy se mu musí vyhnout obloukem

Fotografie: Depositphotos

Přestože je sklep oblíbeným odkladištěm mnoha nepotřebných předmětů, ve skutečnosti není zcela ideálním. Tma a vlhko je totiž mohou nenávratně poškodit.

Sklepy i garáže jsou často využívány ke skladování věcí a předmětů, které se každý den nevyužívají. Podmínky, jež v nich panují, ale mohou některým materiálům výrazně uškodit. Pokud je necháte vystavené nadměrné vlhkosti příliš dlouhou dobu, nejspíš je pak můžete rovnou vyhodit. Zjistěte, které předměty do sklepa rozhodně nepatří a čemu se raději vyhnout.

Jaký by měl být ideální sklep

Aby bylo možné do tohoto prostoru uložit potraviny i další předměty, měli byste zajistit jeho pravidelné odvětrávání. Výměnou vzduchu totiž předejdete hromadění nadměrné vlhkosti, která způsobuje vznik plísně a rozmnožování škodlivých bakterií. V mnoha případech je však sklep nejvlhčím místem v domě, a tudíž nevhodným k uchovávání většiny předmětů a potravin.

Co neskladovat ve sklepě

Vyhnout byste se měli především rychle se kazícím potravinám, i pokud jsou zabaleny v tenkých plastových nebo fóliových obalech. V tom dělají mnozí častou chybu. Snadno hrozí jejich protržení nebo poškození hmyzem či drobnými hlodavci, kteří by vás o uložené zásoby rychle připravili. Příliš vysoká vlhkost také urychluje vznik hniloby a procesy rozkladu.

Které materiály do sklepa nepatří

Do sklepa rozhodně nepatří ani materiály z jemných vláken, které také velmi snadno podléhají vzniku plísní. Totéž platí pro různé oblečení, matrace nebo lůžkoviny. Veškeré tkaniny absorbující vlhkost byste měli uložit na bezpečné a suché místo. V opačném případě se v nich množí mikroorganismy, jež znemožňují jejich další používání.

Boření mýtů ohledně mražení potravin: Mezi mylné domněnky patří například nezkazitelnost

sušené ovoce
Fotografie: Pixabay

Z tohoto důvodu na tomto místě neskladujte ani cenné papíry či elektronická zařízení. Veškeré materiály, které by mohly podlehnout vlhkosti, uložte do bezpečí a sucha. Jedině takto předejdete jejich znehodnocení nebo nenávratnému poškození. Raději proto obětujte místo ve skříni nebo najděte jiný vhodný úložný prostor ve své domácnosti, nebo k jejich skladování pořiďte vzduchotěsné obaly.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]