Co vše musí splňovat dětské pokoje?

Dětské pokoje musí splňovat mnoho požadavků tak, aby byly vhodným místem pro rozvoj a zdraví našich dětí. Je důležité myslet na to, že děti rostou rychle, dospívají a mění se jejich potřeby. Byl by čirý nesmysl přizpůsobovat dítěti pokojíček každé dva až tři roky. Při zařizování dětského pokoje musíme postupovat s rozmyslem. Ideálním řešením je vytvoření dětského pokoje na míru, aby mohl růst zároveň s dítětem.

Děti v předškolním věku

U dětí předškolního věku dbáme na dostatek prostoru pro hraní a vyhýbáme se ostrým hranám nábytku, včetně nevhodných materiálů. To neplatí pouze o nábytku, ale dalším vybavení, jako jsou lustry, lampičky apod.

Děti školního věku

Naopak dětské pokoje děti školou povinných musí splnit funkci pracovního prostředí i herny v jednom. Čím méně nábytku tím lépe. Takové dítě uvítá minimalisticky či hodně prakticky zařízený pokoj. To znamená, že začneme jen pozvolně odstraňovat prvky dětského pokoje zcela malých dětí – ty pak nenásilně i vůči našim peněženkám vyměníme za vhodnější nábytek a pomůcky. Ve výhodě jsou zde jednoznačně modulové sestavy nábytku.

Nábytek s převahou výhod

Do každého dětského pokoje ať už malých či větších dětí patří vestavěná šatní skříň. Tu dítě využije prakticky až do dospělosti. Rozhodně se vyplatí na začátku investovat do kvalitní šatní skříně, než poté co tři roky měnit kompletně nábytek. U dveřní výplně je vítězem v tomto případě jednoznačně dřevo. Jednak nehrozí rozbití, jako u skel či zrcadel, ale také se lépe udržuje.

Psací stůl

Počítejte s tím, že i předškolní dítě bude potřebovat někde malovat a později psát domácí úkoly. Takže mimo šatní skříně zaměřte pozornost na psací stůl. Mnohé z nich jsou polohovací s možností zvednutí pracovní desky. Opět vsaďte na dřevo. Ano, počáteční investice jsou mnohdy drastické, ale když si spočítáte, že vám vydrží mnoho let, není to o nic dražší než 5x měnit dětský pokoj v průběhu dospívání našeho potomka. Design lze měnit barvami či tapetou, pokud by vám stejnost lezla na nervy. Ovšem mnohdy stačí vymalovat pokoj jinou barvou, nalepit na zeď dekorace a nábytek znovu ožije.

Úložné prostory a knihovna

Ze začátku dítěti postačí plastové bedýnky a nějaká ta polička. Časem se bude rozšiřovat i jeho potřeba o úložný prostor. Právě proto jsme výše uvedli výhody modulového nábytku, který lze dokupovat a rozšiřovat postupně. dětské pokojeNeméně důležitá je i kvalitní postel a matrace. Mimochodem i postel v sobě může ukrývat šikovně řešené úložné prostory.

Barevnost nábytku a stěn

Barvy mají zásadní vliv na duševní vývoj a podporují i kreativitu dětí. Nejeden odborník doporučuje zvolit pastelové odstíny barev. Ovšem na stranu druhou – nic se nemá přehánět. K jedné hlavní barvě zvolte maximálně dvě doplňkové, aby pokojíček pak nepřipomínal cirkusové šapitó. Rovněž pamatujte na to, že nábytek poroste s dítětem.

Obrázek: pixabay.com